Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Prostat kanseri kan testiyle belirlenecek

Prostat kanseri kan testiyle belirlenecek

Yumurtalık kanserinin belirlenmesinde kullanılan kan testiyle, prostat kanserinin de erken dönemde saptanabildiği bildirildi.

ABD`deki Kuzey Carolina Üniversitesi uzmanlarından Dr. David Omstein, bir damla kanla yapılan testin, insanları gereksiz yere biyopsi yapmaktan kurtaracağını belirtti. Halen prostat kanserinin belirlenmesinde kullanılan PSA testinde, prostat kanseriyle ilgili antikor oranı belirlenerek, hastanın biyopsiolup olmayacağına karar veriliyor.

PSA testinden sonra biyopsi salık verilen kişilerin birçoğunda biyopsiden sonra prostat kanserinin saptanamadığı biliniyor. Yeni uygulamanın bu sorunu ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Biyopsi yoluyla da prostat kanserinin kesin olarak saptanamadığına dikkat çeken uzmanlar, kan testinin bu açıdan da başarılı bulunduğunu açıkladı.

Kan testinde sadece prostat kanseri hastalarında bulunan proteinler gözlenerek, hastanın kanser olup olmadığı anlaşılabiliyor. Prostat kanserinin belirlenmesinde kullanılan kan testi, merkezi Bathesda-Maryland`de bulunan Correlogic Systems firması tarafından geliştirildi.
430
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.