Magazin

Prezervatif cep telefonundan harika

Prezervatif cep telefonundan harika

ABD'de evlilik ve aile danışmanlığı yapan cinsel sağlık terapisti Dr. Klein, prezervatifin cep telefonundan bile harika bir buluş olduğunu söyledi.

Focus Dergisi ile Aile Sağlığı Araştırma Derneği'nin Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda birlikte düzenlediği 'Cinsel Zeká' konulu seminerde konuşan Dr. Marty Klein, seks hakkında öğrenilen bir çok şeyin yanlış ve eksik olduğunu, bunların da utanma, suçluluk ve korkudan kaynaklandığını söyledi. İnsanların, 'Seks sırasında banyoya gitsem ne olur' diye gelip kendisine para ödediklerini anlatan Klein şöyle dedi:

SEKSTE HER ŞEY NORMAL
'Seks söz konusu olduğunda herkes kendisini normal hissetmek ister. Seks sırasında, normali, ortalamayı unutun gitsin. Kendinize özgü, eşsiz bireyler olduğunuzu kabul etmeniz gerekiyor. Seksle ilgili öğrendiğimiz çoğu şey doğru değildir. Sekste önemli olan sizin neye odaklandığınızdır. Çoğu kişi, seks esnasında ereksiyon endişesi duyar. Orgazm olurken göbeğini içeri çekmeye, göğüslerini dik tutmaya, poposunu kaldırmaya çalışır. Oysa seks yaparken nasıl göründüğünüzün önemi yok. Zaten seks yapıyorsunuz, daha ne istiyorsunuz?'

Seksin herkes için bir hak olduğunu ifade eden Klein, sağlıklı bir seks için de partnerlerin birbirlerine açık sözlü olması gerektiğini belirterek, 'Seks yaparken partnerinize vücut bölgelerinizi ifade eden terminolojiyi, eylem ve duygularınızı anlatan kelimeleri kullanın. 'Evet bunu sevdim' ya da 'Hayır, bunu istemiyorum' demeyi bilin. Seks güzellik veya teknikle değil, tavırla ilgilidir. Herkesin cinselliği yaşamaya, olay ve kararları etkilemeye, kendisini iyi hessetmeye, başkalarının hoşlandığı şeylerden hoşlanmamaya, yorumlara maruz kalmakdan, normal olma ve performans gösterme baskısından muaf olmaya hakkı var' diye konuştu.

KONUŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN
Klein, insanların cinsel sorunlarını partneri ile konuşmasının en sağlıklı çözüm yolu olduğunu da sözlerine ekledi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 16.03.2005
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.