Magazin

Prefabrikler cinsel yaşamı katletmiş

Prefabrikler cinsel yaşamı katletmiş

Adapazarı'nda prefabrike konutlarda yaşayanlar üzerinde iki yıl süreyle yapılan araştırmada, mekan darlığının cinsel yaşamı olumsuz etkilediği ve psikolojik sorunlara neden olduğu belirlendi.

Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ile Adapazarı-Kanada Eğitim Uygulama Okulu'nca yapılan araştırma sonuçlarını Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Musa Taşdelen değerlendirdi. Taşdelen, prefabrike konutlarda yaşayan bir çok insanın deprem psikolojisinden kurtulduğunu söyledi. Dar mekanlarda yaşamaya bağlı olarak önemli sorunlar oluştuğunu ifade eden Taşdelen, şöyle konuştu:

Mekan darlığı psikolojik sorunlara neden oldu. Deprem ve diğer afetlerden sonra insanlara maddi yardımın yanında psikolojik destek verilmesinin gerekliliği ortaya çıktı. Özellikle dar mekanlarda yaşamaya alışkın olmayanlar cinsel yaşamda daha büyük sorun yaşıyor. Buna bağlı olarak psikolojik sorunlar büyüyor.

İlişkiler erteleniyor
Araştırmayı yürüten Adapazarı-Kanada Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Uzman Psikolog Nesri Girgin, 967 anne üzerinde araştırma yapıldığını söyledi. Annelere 48 ayrı soru sorulduğunu ve anket çalışmasından önce prefabrike konutlarda yaşayanlara yönelik gözlem yapıldığını ifade eden Girgin, "Mekan darlığı kadınlarda strese neden oldu" dedi. Sosyo-ekonomik durumu iyi olan ancak depremde bu durumunu yitirenlerin cinsel yaşamda daha çok sorun yaşadığını ve bunu ifade etmekte zorlandığını kaydeden Girgin şunları söyledi:

Prefabrikelerde yaşayan annelerin kendi yaşantıları, çocukları, eşi ve komşularıyla olan ilişkilerini ortaya çıkarmak için çalışma yapıldı. Çalışmada kadınları anne, ve insan olarak ele aldık. Cinsel ilişkilerin sürekli ertelenmesi kadınlarda eşlerine yönelik şüphe oluşmasına sebep oldu. Birçok kadın bu yüzden eşini kaybetme korkusu yaşadı.
Yayın tarihi: 10.06.2004
305
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.