Magazin

Potemkin Zırhlısı ile yeniden

Potemkin Zırhlısı ile yeniden

Ünlü Sovyet yönetmen Eisenstein'ın klasik filmi Potemkin Zırhlısı'nın bazı kesilen sahnelerinin de eklendiği yeni versiyonu, Berlin Film Festivali'nde ilk kez gösterilecek.

Sinema tarihinin en önemli filmleri arasında sayılan Potemkin Zırhlısı, bu defa sansürlenmemiş bir şekilde gösterime girecek. Berlin Film Festivali yetkililerinin açıklamasına göre, 1925 yapımı filmin orijinalinin girişinde olan Sovyet Devrimi'nin liderlerinden Leon Troçki'nin konuşmalarını içeren sahneler filme tekrar eklendi.

Stalin'in sansürüne uğramıştı
Bu sahneler, devrimin lideri Vladimir İliç Lenin'in ölümünden sonra iktidarı ele geçiren Josef Stalin tarafından sansür edilmişti. Stalin,rakibi olan Troçki'yi önce Meksika'ya sürmüş, sonra orada öldürtmüştü.

Yeni versiyonda ayrıca filmin orijinalinde bulunan grafikler de yer alıyor.

Filmin konusu
Potemkin Zırhlısı'nın tam bir kopyası elde bulunmuyor. Potemkin Zırhlısı, aynı adlı zırhlı gemide askerlerin isyanını ve gemiyi ele geçiren askerlerin başarısız olan 1905 devrimindeki rollerini anlatıyor.

Potemkin Zırhlısı'nın yeni versiyonu 12-13 Şubat günlerinde gösterilecek. Berlin Film Festivali, 10-20 Şubat tarihlerinde yapılacak.
Yayın tarihi: 29.12.2004
569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.