Magazin

Portekizli geç yatma şampiyonu

Portekizli geç yatma şampiyonu

Portekizlilerin, dünyanın en geç uyuyan insanları oldukları ve sadece yüzde 25'inin gece yarısından önce yatağa girdiği belirlendi.

ACNielsen pazar araştırma kurumunun 28 ülkede İnternet üzerinden 14 bin 100 tüketici arasında yaptığı araştırmaya göre, Portekizlilerin yüzde 75'i gece yarısından sonra, bunların da yüzde 28'i saat 01.00'den sonra yatmaya gidiyor.

Gece yarısından sonra yatmaya giden uluslar arasında Portekizlileri, yüzde 69 ile Tayvanlılar, Koreliler, Hong Konglular ve İspanyollar izliyor. Altıncı sırada yüzde 60 ile Japonlar ve yedinci sırada da yüzde 39 ile İtalyanlar geliyor.

ACNielsen, geç yatan ilk on ülke arasında yedi Asya ülkesi ve uzun geceleri ile siesta alışkanlıklarıyla tanınan Akdeniz'den sadece üç ülkenin bulunmasına dikkat çekiyor.

Endonezyalı erken kalkma şampiyonu
Dünyanın erken kalkma şampiyonları ise Endonezyalılar. Endonezya halkının yüzde 91'i, saat 07.00'den önce güne başlıyor. Endonezya'yı, yüzde 72'si 06.00'dan önce kalkan Vietnam ve Filipinler izliyor.

Avustralyalı 9 saatten fazla uyuyor
Yüzde 66'sı 07.00'den önce kalkan dördüncü Danimarkalıları, yüzde 64 ile Almanlar ve Avusturyalılar takip ediyor. Pazar araştırma kurumu, Japonların yüzde 41'inin gecede 6 saat, Avustralyalıların yüzde 31'ininse 9 saatten fazla uyuduğunu belirtti.
Yayın tarihi: 08.03.2005
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.