Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Porsiyon küçülten film

Porsiyon küçülten film

Oyuncusunun hamburgerle beslenip bir ayda 12 kilo aldığı belgesel yüzünden McDonald's, 'super size'larını kaldırıyor.

McDonald's'ın başı bu kez bir film yapımcısıyla dertte. ABD'de bir belgesel film yapımcısı, yeni filmi için 30 gün süreyle hamburger yedi ve sonunda 12 kilo aldı. Morgan Spurlock isimli belgesel yapımcısı, oyuncu olarak da kamera karşısına geçtiği 'Super Size Me: A Film of Epic Portions' adlı filmi için bir ay süreyle, sabah, öğlen ve akşam fast-food sektörünün devlerinden McDonald's ürünlerinden yiyerek filmini tamamladı.

Filmin sonunda 12 kilo alan Spurlock'un kolesterolü da 60 puan yükseldi. Önümüzdeki mayıs ayının sonunda ABD'nin New York kentinde gösterime girmesi beklenen 90 dakikalık filmin, dünyanın en büyük fast-food zinciri olan McDonald's'a obezlik bağlantılı yeni davalar açılmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Filminin tanıtımı için Amerikan televizyon programlarında sık sık görünen belgeselci Spurlock, konuk olduğu NBC'nin 'Today' programında, "Bu yemeği yediğinizde önce kendinizi harika hissediyorsunuz. Ancak ardından mide ve baş ağrısı çekiyor, depresyona giriyorsunuz" diye konuştu. Bu konuda bir belgesel çekme fikrinin, aklına ilk kez 2002 yılının Şükran Günü'nde tıka basa yedikten sonra geldiğini anlatan 33 yaşındaki belgeselci, McDonald's obezlik davaları karşısında 'besleyici' gıdalar sattığı savunmasını getirince, bu açıklamanın doğruluğunu anlamak için filmi çekmeye karar verdiğini söyledi.

'Super size' yememiş!
Filmi çekmeye başladığında 83 kilo olan Spurlock, 30 gün sonra yapımı tamamladığında 95 kilo geliyordu. Genç yapımcı, McDonald's denemesinde en büyük boy içecek ve patates seçeneğinden de her zaman uzak durduğunu belirtirken, her 10 mönüde bir salata yediğini de söyledi.
Spurlock, "Ancak insanlar bu fast-food lokantalarına salata için gitmiyor. Lezzetli hamburgerler, patates kızartmaları, şekerli milk-shake'ler ve dev meşrubatlar için gidiyorlar" dedi.

Ödül bile aldı
Spurlock'un filmi ocak sonunda Sundance Film Festivali'nden ödülle dönerken, olay yaratması beklenen belgesel yıl sonunda tüm ABD sinemalarında gösterilecek. Genç yapımcı, hamburger yemeyi bırakmasından bu yana yaklaşık dokuz kilo verdi. Belgeselin Amerikan gündemine oturmasının ardından McDonald's'ın iki gün önce, ülkedeki tüm lokantalardan yıl sonuna kadar büyük boy (super size) patates kızartması ve meşrubat seçeneğini kaldırmaya karar verdiği açıklamasına dikkat çekildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.03.2004
552
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.