Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Popüler Kürtür' çıktı

'Popüler Kürtür' çıktı

Türkiye'nin ilk popüler Kürt kültürü dergisi 'Esmer' piyasaya çıktı.

'Popüler Kürtür' üst başlığını taşıyan dergi ayda bir yayımlanacak. Geniş bir yazar, şair ve çizer kadrosuna sahip ve Türkçe yayımlanan dergide söyleşi, haber, anı ile anekdotlar yer alıyor. İlk sayısı 100 bin basılan ve 3 YTL'den satılan dergi, fotoğraf anlamında da farklılık sunma iddiası taşıyor.

Gazeteci Ferzende Kaya'nın yayın yönetmenliğinde çıkan derginin yazıişleri müdürlüğünü gazeteci M. Ali İzmir yapıyor. Yayın danışmanlığını ressam Ahmet Güneştekin ve gazeteci-yazar Muhsin Kızılkaya üstlenmiş.

Neden Popüler Kürtür?
Derginin, toplumun her kesiminin ortak oluşturduğu kültürel mirasın üzerine kurulduğunu belirten yayın yönetmeni Ferzende Kaya, "Türkiye'de, Kürtlerin damgasını vurduğu ama Türkçe oluşmuş bir kültürel miras var. Bunun kökleri Ahmed Arif'e, Cemal Süreya'ya, Yılmaz Güney'e ve Ahmet Kaya'ya dek uzanıyor. Günümüzü ele alacak olursak, bir ucu Yaşar Kemal'e, bir ucu popüler alanda Yılmaz Erdoğan'a, İbrahim Tatlıses'e ve Yusuf Hayaloğlu'na kadar uzanan geniş bir yelpaze bu. Bu kültürel miras, Türklerin, Kürtlerin ve Türkiye'deki diğer halkların mirası. İşte bu yüzden derginin üst başlığını "Popüler Kürtür" koyduk" diyor.

İlk kapak konusu İbo
İlk sayısında, İbrahim Tatlıses'in şöhret olmadan önceki yıllarını kapsayan geniş bir dosyayı kapağa taşıyan dergi "Geri Dön İbo" başlığıyla sanatçı hakkında bilinmeyen birçok ayrıntıya yer vermiş.

İçerisinde neler var?
Dergide "Haberci" programından tanıdığımız Coşkun Aral'ın ilk defa gün yüzüne çıkan, Abidin Dino'nun Kürtler isimli tablosuyla ilgili bir yazısı da var. Dergi de 'Ustalara Saygı Kuşağı' Yaşar Kemal'e, 'Bellek' bölümüyse Ahmet Altan'a ayırmış. Ayrıca Nazım Hikmet'in Kamuran Bedirhan'a yazdığı bir mektuba da yer veren dergi, kalabalık bir yazar ve çizer kadrosuna sahip.
Yayın tarihi: 18.01.2005
422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.