Magazin

Politika kulisinde Salkım Hanım tartışması

Politika kulisinde Salkım Hanım tartışması

Yılmaz Karakoyunlu'nun yazdığı Salkım Hanım'ın Taneleri adlı romanın filmi TRT'de yayınlanınca politika kulisi karıştı. MHP'li Ahmet Çakar, filmin vatana ihanet olduğunu öne sürerken, Karakoyunlu ise Çakar'ın kitabı okumadığını söyledi.

MHP İstanbul Milletvekili Ahmet Çakar, Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu`nun aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan Salkım Hanım`ın Taneleri filminin TRT`de yayımlanmasını eleştirerek, "Ermeni soykırımı iddiaları karşısında devletin resmi tezini çürütecek kadar düşmanlarına koz verenler, başta Yücel Yener olmak üzere vatana ihanet etmişlerdir" dedi.

Karakoyunlu ise Çakar'ın Meclis TV'den yaptığı açıklamalara tepki göstererek "Çakar evvela vatan tarifini yapsın da kimin perveri olduğunu biz beraber tayin edelim" dedi.

Meclis TV'den cevap hakkını kullanan Karakoyunlu, Çakar'ın kitabı okumadığını ve filmi de seyretmediğinin belli olduğunu belirterek, eline tutuşturulmuş bir metni okuduğunu öne sürdü.

Çakar'dan suç duyurusu

Ahmet Çakar, TRT Yayın Denetim Kurulu`nun iki kez "Bu film yayınlanamaz" diye rapor verdiğini, ancak Genel Müdür Yücel Yener`in özel onayıyla filmin gösterildiğini öne sürdü. Çakar, şunları kaydetti:

"Ermeni soykırım iddiaları karşısında devletin resmi tezini çürütecek kadar Türk düşmanlarına koz verenler, başta Sayın Yücel Yener olmak üzere vatana ihanet etmişlerdir.

Dahası, Sayın Karakoyunlu, hem senaryosunun değiştirilmesine hem de kendisine bağlı olan TRT ekranlarında böyle bir filmin yayınlanmasına neden, hangi gerekçelerle izin vermiştir?"

Çakar, Cumhuriyet Savcıları`na suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, sorumluların cezalandırılmasını da istedi.

Filmde, ana karakterlerinden Halit Bey`in babası Sabit Paşa`nın "Ermeni asıllı geline tecavüz ettiği" bir sahne bulunduğunu anlatan Çakar, "Kim şerefli Türk subayına böyle bir kara leke atabilir?" dedi. Çakar, askeri savcıların bu durum karşısında sessiz kalmaması, görevini yapması gerektiğini söyledi.

Meclis TV'den cevap

Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, romanından çekilen "Salkım Hanım`ın Taneleri" filminden dolayı MHP`li TBMM İdare Amiri Ahmet Çakar`ın kendisine yönelttiği suçlamaları, "Vatan hainliği hakaretini kendisine iade ediyorum. Yakıştırıp, yakıştırmamak kendisine kalmış birşeydir" karşılığını verdi.

Karakoyunlu, Parlamento`da düzenlediği basın toplantısında, MHP`li İdare Amiri Ahmet Çakar`ın, sadece parlamento ve parlamenter faaliyetleri yansıtmakla görevli TBMM TV`den yayınlanan bir basın toplantısı düzenlediğini anımsattı.

Bakan Karakoyunlu, Çakar`ın kendisine bağlı olan bu televizyondan şahsını hedef alan, parlamenter faaliyetle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir konuyu gündeme getirdiğini kaydetti.

Romanın 1989 yılında yazıldığını ve yazıldığı yıl Yunus Nadi Roman Ödülü birinciliğini kazandığını anımsatan Karakoyun kitabın tarih gerçeklerini özenli araştırmalar sonunda roman üslubu içinde anlatan nadir eserlerden biri olarak kabul gördüğünü anlattı.

Karakoyunlu, roman filme çekildikten sonra da Antalya Film Festivali tarihinde 6 ödül kazandığını ve yabancı filmlerin yarıştığı Oscar Yarışması`nda da ilk beş eser arasına girdiğini söyledi.

Hem film olarak hem de roman olarak toplumda büyük itibar gören bu kitabın üç ayrı yayınevi tarafından 21 baskı yaptığını da kaydeden Bakan Karakoyunlu, şunları söyledi:

"Belli oluyor ki Sayın Ahmet Çakar kitabı okumamış, belli oluyor ki veya muhtemelen denebilir ki filmi de seyretmemiş. Ama kesin olan birşey varsa birileri eline bir metin yazmış, tutuşturmuş, o da bu metni burada sizlere okumuştur.

Eline verilen metni okurken de hadiseler arasında bağlantı kuramamış, ancak çok iddialı sözlerle muhataplarına fevkalade ağır, hakaretamiz cümleler tertip etmiştir. Bir insanın iddialı olmasını anlayışla karşılarım, çünkü ben de iddialı bir insanım. Ama iddia adı altında cehalet teşhirine müsaade edemem.

Orada sözü edilen bir (Türk subayı), tamamen son derece saygın bir kurumu kendi emellerine alet eden bir ifade kullanımından başka birşey değildir. Romanı okumamıştır, romanda geçen paşa bir Osmanlı Paşasıdır, yani bir Hamidiye Alayı Paşasıdır.

Öyle (Türk Ordusunun, Türk şerefli subaylarını, paşalarını tahkir ediyor) ifadesi varit değildir. Muhtemelen Sayın Çakar`a bu saatten sonra Hamidiye Alayı Paşalarının ne olduğunu anlatmak lazım. Bir gün basın toplantısı yapar, o konuda da aydınlanmasını temin ederim.

(Şerefli Türk Subayı) lafı, son derece hassas bir konuda güya bunların himayesinde bulunuyor ifadelerle ortaya konulurken kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Benim geçmişim ortadadır, onun geçmişi de ortadadır.

Şerefli Türk Ordusu`na hangimizin hangi ölçekte, hangi duyarlılık içinde sahip çıktığımızı en iyi bilenler de şerefli Türk Ordusunun mensuplarıdır."
Yayın tarihi: 27.11.2001
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.