Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Polislere sanal psikiyatrist

Polislere sanal psikiyatrist

İstanbul Polis Hastanesi'nin internet sitesinde Ruh Sağlığı Danışma Merkezi açıldı. Başvurular arasında en fazla anksiyete bozukluğu bulunduğu belirtiliyor.

Stres yoğunluğu en fazla mesleklerden birini icra eden polislerin, mesleki, toplumsal ve ailevisorunlarını iletebilecekleri, tavsiyeler alabilecekleri "sanal psikiyatristi" bulunuyor.

İstanbul Polis Hastanesi`nin, istanbulpolishastanesi.gov.tr adlı internet sayfasında yer alan "Ruh Sağlığı Danışma Merkezi", Türkiye`nin dört bir yanından polislerin sorunlarını dinliyor.

Söz konusu sayfayı açan polisler, isim, rütbe, görev yeri ve kişisel bilgilerini açıklamadan yaşadıkları sorunları "rumuz" ve "e-mail" adresi vererek anlatabiliyor.

Sanal ortamdan kendilerine aktarılan sorunları okuyan psikiyatri uzmanları da, polislere sorunlarını çözme noktasında nasıl bir yol izleyebileceklerini tavsiye ediyorlar ve bunu elektronik posta yoluyla iletiyor.

İstanbul Polis Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Tuncay Palteki, Türk toplumunun yapısından kaynaklanan "psikiyatrik sorunları doktora anlatmama" durumunun polislerde de görüldüğünü söyledi.

Başhekim Palteki, "Örneğin, hastanemize gelen 100 hastadan sadece 2`si psikiyatri bölümüne geliyor. Psikolojik ve ruhsal yardım alma konusunda toplum olarak problemimiz var. Polis, resmi olduğu için böyle bir problemle karşılaştığında daha önemli hale geliyor" dedi.

Toplumun diğer kesimlerine göre polislerin psikolojik problemlerlekarşılaşma riskinin daha fazla olduğunu vurgulayan Dr. Palteki, şunları kaydetti:

"İnternetteki merkez aracılığıyla mümkün olduğu kadar kişileri yönlendirmeye çalışıyoruz. Yönlendirmenin sonucunu tespit etme imkanımız yok. Doktora gidiyor mu, önerilerimizi uyguluyor mu, tespitimiz yok.

Ama tabii ki yönlendirmenin, yardım talebinde bulunan insan üzerinde pozitif etkisi var. Polikliniğimize direkt başvurularınaz olması bizi, böyle bir uygulamaya yöneltti. Amacımız, müracaatın çok fazla direkt olarak yapılamadığı nazik bir konuda, sorunları olan polislere manevi destekte bulunmak."
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.