Magazin

Polat Alemdar artık kitap okuyacak

Polat Alemdar artık kitap okuyacak

Milli Eğitim Bakanı dizilerin yapımcı ve senaristlerine mektup göndererek senaryolara çocukları kitap okumaya teşvik edecek sahneler konmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 50'ye yakın dizi ve filmin yönetmen, yapımcı ve senaristi ile bazı medya mensuplarına birer mektup gönderdi.

Eğitimin yüceltilmesi
Çelik mektubunda, çocukların okumaya teşvik edilmesini isteyerek, öğretmenlerin ve öğrenmenin yüceltilmesi gerektiğini söyledi. Çelik, yapımcılardan bu görüntülere daha sık yer vermelerini istedi. Çelik'in mektup gönderdiği diziler arasında Kurtlar Vadisi de bulunuyor. Çelik'in mektubu kabul görürse Kurtlar Vadisi'nin meşhur Polat Alemdar'ını bundan sonra sadece ateş ederken değil kitap okurken de görebileceğiz.

"Başrol oyuncuları kitap okusun"
Çelik mektubunda eğitimde yapılmaya başlanan reformlardan söz ederek, dizi film karakterlerinin daha çok kitap okumasını, okuma kültürünü okullarda yerleştirmek için Bakanlık'a yardımcı olmasını istedi. Çelik'in şiirsel bir üslup kullandığı mektubu şöyle: "Yeni sıralara, yeni dersliklere, gelişmiş ülkelerdeki yaşdaşlarının sahip olduğu eğitim imkanlarına kavuşan çocuk ve gençlerimizin sevinç çığlıkları ile uyanıyoruz. Okulun aydınlık yüzüyle yeni tanışan kız çocuklarının yüreklerinde yeşeren mahcup mutluluğun esintisiyle dalıyoruz gecelere."

Çelik, çocuk ve gençlere okumayı sevdirmek istediklerini belirterek, "Onlara okumanın engin lezzetini tattıracak ve okuma kültürünü aşılayacak yeni ve önemli bir çalışmayı başlattık" diye yazdı. Çelik okullarda, "Okuma kültürü ve okullarda uygulama sorunları" konulu bilimsel toplantılar gerçekleştirdiklerini herkesih katkısını istedi.
Yayın tarihi: 27.01.2005
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.