Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

PO Fransa'da zirvede

PO Fransa'da zirvede

Formula 1'in bir alt kategorisi olan GP2'deki ilk yılında Petrol Ofisi Motor Sport Takımı, Fransa'da zirveye çıktı.

PO pilotu Giorgio Pantano, 40.55.810'luk derecesiyle birinciliği elde ederken Piquet Jr. ikinci, Pramat üçüncü olarak kürsüde yer aldı. Petrol Ofisi takımının diğer pilotu Jason Tahincioğlu ise 1.10.932'lik derecesiyle on yedinci oldu.

Petrol Ofisi FMS takımı, GP2'deki ilk sezonunda takım pilotu Giorgio Pantano ile Fransa Grand Prix'inde büyük bir zafer kazandı. Yedinci ayağı koşulan GP2 sezonunda Petrol Ofisi pilotu Pantano, finiş çizgisini ilk geçen pilot oldu.

Akaryakıt ve madeni yağ sektörünün lideri Petrol Ofisi, Formula 1'in bir alt kategorisi GP2'da Petrol Ofisi FMS Team olarak Giorgio Pantano ve Jason Tahincioğlu ile uluslararası platformda yarışarak Türkiye'nin ve Petrol Ofisi'nin adını tüm dünyaya duyuruyor.

Dün Fransa Magny Cours'da yedinci ayağı koşulan GP2 yarışı, büyük bir heyecan içerisinde geçti. Giorgio Pantano, arkasında yer alan Nelson Piquet Jr'ın tüm baskılarına en iyi şekilde cevap vererek hatasız bir sürüşle finiş çizgisini birinci olarak geçti.

Petrol Ofisi FMS takımının diğer pilotu Jason Tahincioğlu ise aracında dün yaşanan sorunların giderilmesiyle beraber başarılı bir yarış çıkarttı ve 17'nci oldu.Yarışta Piquet Sports'tan Nelson Pique Junior ikinci, ART Grand Prix'den Alexandre Prema üçüncü olarak podyumda yer aldılar. GP 2'de yedinci yarış sonunda Lewis Hamilton 70 puanla liderliğini sürdürürken, PO FMS'den Giorgio Pantano 16 puanla 11'inci sıraya yükseldi.

Giorgio Pantano, üçüncü sırada başladığı 28 turluk mücadele sonunda kürsüye birinci çıkıp şampanyayı patlatan pilot oldu. Soluk soluğa heyecanla izlenen yarışta Piquet Sports'tan Nelson Pique Junior ikinci, ART Grand Prix'den Alexandre Prema üçüncü oldu.

Bir uluslararası başarı hikáyesi
Jan Nahum'un Genel Müdürlüğünde Formula 1 atağına kalkan Petrol Ofisi, ocak ayı başında "Formula 1 Türkiye Grand Prix"sinin isim hakkını aldıktan sonra, şubat ayında Formula 1'in bir alt kategorisi olan GP2'de yarışacak "Fisichella Motorsport International FMS Takımı"na sponsor olmuştu. Petrol Ofisi, Renault pilotu İtalyan Giancarlo Fisichella'nın sahibi olduğu takıma yaklaşık 4 milyon Euro'ya sponsor olarak isminin iki yıl geçerli olmak üzere Petrol Ofisi FMS olarak değiştirmişti.

Takımda bir Türk pilotuna, Jason Tahincioğlu'na da yer veren Petrol Ofisi, böylece Türkiye adına birçok ilke imza atmış oldu. İstiklal Marşı'nı kullandığı reklam filmiyle dikkat çeken ve tartışmalara neden olan Petrol Ofisi, gelen bazı eleştiriler karşısında RTÜK'ten "vize" almıştı.

LIPPI YERİNE PANTONO
Petrol Ofisi FMS takımı, ilk kurulduğunda, takımın pilotları Jason Tahincioğlu ve İtalyan Luca Filippi'ydi. Ancak ilk yarışlardaki başarısız sonuçlardan sonra Filippi'nin yerine yine İtalyan olan Giorgio Pantano getirildi. Pantono'yla birlikte Petrol Ofisi FMS, GP2'de atağa kalkarak önce ilk pualarını aldılar, dün de ilk birinciliklerine imza attılar. Bu başarı hem Giorgio Pantona hem de Petrol Ofisi için bir ilki teşkil ederken, ilk kez bir Türk takımı zirveye çıkmış oldu.

Yarış sonrasında açıklama yapan Giorgio Pantano, Petrol Ofisi FMS takımıyla ilgili sorulan sorulara, "Bu takım çok iyi. Hem takım, hem biz çok iyiyiz. Bütün bunları birleştirerek birinci olduk" cevabını verdi.

RTÜK'ü mahcup etmedi
Petrol Ofisi, Formula 1 Türkiye Grand Prix'inin yayın hakkını aldıktan ve GP2'de yarışmaya karar verdikten sonra hazırladığı reklam filminde, fonda İstiklal marşı'nı kullandığı için eleştirilere maruz kaldı. Bunun kanunun yasak olduğunu ve haksız rekabet yapıldığını öne sürenler oldu. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), şikayetler üzerine yaptığı toplantı sonunda, Reklamda İstiklal Marşı'nın kullanılmasında sakınca olmadığına karar verdi. RTÜK'ün kararında "(Petrol Ofisi'nin reklamı) ulusal birlik ve beraberliğin önemini anlatması, tarihimizi hatırlatması, Türkiye'nin her yerinde ve ülke dışında dinlenmesini sağlayacağı kanaatiyle adı geçen kuruluşlara müeyyide uygulanmasına gerek olmadığına oybirliğiyle karar verildi" ifadesi yer aldı.

Pantano yüksek rekabeti sever
Petrol Ofisi FMS Team'in pilotu Pantano, deneyimli bir yarışçı. Kariyerine 1988 yılında kart yarışları ile başladı ve kısa bir zamanda alanında en iyi yarışçılar arasında adı anılmaya başlandı. 2000 yılında Formula 3 Şampiyonasında İsviçre KMS takımı ile yer aldı ve Zolder'da ilk raundu kazanarak büyük sansasyon yarattı.

Pantano, yüksek rekabetin olduğu bu alanda parladı ve 3 birincilik ve 7 kez podyumda yer alarak şampiyonluğu sıkıca kavradı. Pantano, Benetton Formula 1 takımı için birçok başarılı test gerçekleştirerek büyük bir etki yarattı.

Pantano, çok prestijli bir ödül olan ve daha önce Michael Schumacher ve Jarno Trulli gibi sürücülere layık görülen "Autosprint International Driver of the Year" ödülünü aldı. 2004'te ise Jordan Ford ile birlikte F1 Dünya Şampiyonasına katıldı.
(Hürriyet)
633
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.