Magazin

Playboy'a çifte isyan

Playboy'a çifte isyan

Endonezya'daki 'tesettürlü' Playboy kimseye yaranamadı: Okurlar 'kazıklandık' derken, Playboy adını bile 'ahlakdışı' sayan İslamcılar dergiye savaş açtı.

Dünyanın en kalabalık İslam ülkesi Endonezya'da dün ilk sayısı piyasaya çıkan Playboy dergisi, İslami hassasiyeti gözetip, çıplak göğüslere ve kalçalara sayfalarında yer vermeyince kimseyi memnun edemedi.

Ahlaka aykırı sayılmak için "Playboy" adının bile yettiğini düşünen İslamcı örgütler, 'edepli' içeriğine rağmen dergiyi protesto etmeyi sürdürdüler; dergide gerçek çıplak bulamayan okurlar ise hayal kırıklığına uğradılar. Nüfusunun yüzde 85'i Müslüman olan Endonezya'nın ilk Playboy'undaki en açık pozlarda bile modeller iç çamaşırlı ve sutyenli. Ancak derginin "yumuşatılmış" olması da İslamcıların tepkisini engellemedi.

İslamcı lider Yusuf Hasyim, derginin yayımlanmasının "ahlaki terörizm" olduğunu söyledi. İslam Koruyucuları Cephesi (FPI) adlı örgütün sözcüsü Muhammed Allavi Osman, "Dergiyi satmaya devam ederlerse fiziksel eylemlere başvuracağız" dedi.

FPI lideri Muhammed Rizieq Shihab, "Derginin adı bile 'kadınlarla oynaşmayı seven erkek' anlamına geliyor" derken, örgüt üyesi Tubagus Muhammed Sıddık da, "Dergide hiç kadın resmi olmasa bile isminden dolayı protesto ederdik" diye konuştu.

'Çıplak kadın yok!'
Playboy'u alanlar ise, dergi umdukları gibi açık olmadığı için 'kazıklandık' dediler. Cakarta'da yayın yapan 68H adlı radyo istasyonunu arayan bir okur, "Asıl içinde çıplaklık olmayan bir Playboy okumak günahtır" derken, bir başkası da, "Bu bir skandal! Dergide hiç çıplak kadın yok. Kazıklandık!" diye konuştu.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 08.04.2006
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.