Magazin

Plastik mutfak malzemelerine dikkat!

Plastik mutfak malzemelerine dikkat!

Yeni bir araştırmaya göre, plastik mutfak malzemelerinin kadınlarda göğüs kanseri riskini artırdığı iddia edildi.

Uzmanlar büyük ölçüde kimyasal maddelerin kullanıldığı bu tip plastik malzemelerin kadınlarda göğüs kanseri oluşumunu hızlandırabileceğini açıkladı.

ABD'deki Boston Tufts Üniversitesi uzmanları, yaptıkları açıklamada, "Gıda maddelerinin muhafaza edildiği plastik malzeme ve konserve kutularının yapımında, insanlarda kanser riskini artıran östrojen hormonu etkisi yaratabilen Bisphenol-A kimyasalının kullandığını, bu maddenin de özellikle göğüs kanseri riskini artırdığını" söyledi.

Denetim gerekiyor
Araştırmacılar, plastik maddelerde kullanılan kimyasallarla ilgili bir hafta içinde iki rapor yayınlandığına dikkat çekti. Önceki gün yayınlanan haberlerde plastik maddelerdeki kimyasalların erkek bebeklerde cinsel organın gelişimini engeleyebileceği belirtilmişti.

Bilim adamları ayrıca, "Bisphenol- A'nın aynı zamanda konservelerin bozulmaması için katkı maddesi olarak kullanıldığını ve bunun da bu besinleri yiyenlerin vücudunda östrojen maddesinin artmasına neden olabileceğini" açıkladı.

Plastik maddelerde kullanılan kimyasalların riskleri konusundaki açıklamalardan sonra, çevreciler bu tip kimyasalların kullanımının daha sıkı denetlenmesi konusunda yetkilileri uyardı.
Yayın tarihi: 31.05.2005
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.