Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Plaster bahane sigara şahane

Plaster bahane sigara şahane

Fransız bilim adamlarının yürüttüğü araştırmalar sonunda, sigarayı bırakmak için kullanılan ilaç ve plaster gibi yardımcı maddelerin sanıldığı kadar etkili olmadığı ortaya çıktı.

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan bir kongrede, sigarayı bırakmak için kullanılan ilaç ve plaster gibi yardımcı maddelerin ne kadar etkili olduğuna ilişkin yapılan araştırmaların sonuçları açıklandı.

Kongrede araştırmalar hakkında bilgi veren Fransız bilim adamları, etken maddesi bupropion olan Zyban isimli ilacın geçici de olsa yüzde 46 başarı sağladığını, nikotin plasterlerinin başarı oranının ise yüzde 30'da kaldığını kaydettiler. Hiçbir etkisi olmayan, fakat hastanın etkili olduğuna inandığı ilaçların başarı oranıysa yüzde 23'te kaldı.

Oranların 7 haftalık ilaç kullanımı sonucunda ulaşılan başarı için geçerli olduğunu ifade eden bilim adamları, bir yıl sonra Zyban kullanan hastaların yüzde 21'inin, plaster kullananların ise yüzde 15'inin sigara içmediğini saptadılar.

Zyban reseptörlere etki eden tek ilaç
Paris'teki Pitie-Salpetriere hastanesinde görevli Prof. Bertrand Daudzenberg, kalp ve dolaşım hastalarının sigarayı bırakma konusundaki başarı oranının, ilaç kullananlarla hemen hemen aynı olduğuna dikkat çekti. Yaklaşık 10 yıldır ABD'de kullanılan Zyban ilacının antidepresan olduğunu ifade eden bilim adamları, ilacın beyindeki nikotin reseptörlerine (alıcı) etki eden tek ilaç olduğu konusunda hemfikirler. Kongrenin sonunda, Zyban ve nikotin plasterlerinin birlikte kullanılması halinde daha iyi sonuç elde edilip edilmeyeceği araştırılması kararı alındı.
510
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.