Magazin

Piyanist matador oldu

Piyanist matador oldu

Roman Polanski'nin yönettiği "Piyanist"teki rolüyle Oscar kazanan Adrien Brody, "Manolete" filminde efsanevi matador Manuel Rodriguez Sanchez'i canlandırıyor. Penelope Cruz ise matadorun aşk yaşadığı oyuncu Lupe Sino rolünde.

Yaşanmış öyküler, her zaman senaristlerin imdadına yetişiyor. İlginç yaşam öyküleriyle bir döneme damgasını vuran kişilerin hayatı, sinemaseverlerin de çok ilgisini çekiyor. Adrien Brody ve Penelepe Cruz, "Manolete" adlı filmde 20. yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran acı bir aşk hikayesinin kahramanlarını canlandırıyorlar.

Daha önce Roman Polanski'nin yönettiği "Piyanist"te ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman'ı canlandıran ve bu rolüyle Oscar kazanan Adrien Brody, bu kez efsanevi matador Manuel Rodriguez Sanchez rolünde. Penelope Cruz ise onun deli gibi aşık olduğu oyuncu Lupe Sino'yu canlandırıyor.

AYLARCA BOĞA GÜREŞİ İZLEDİ
Gelelim, bu ilginç filme konu olan gerçek olaylara... 1947 yılının 28 Ağustos günü, İspanya'nın efsane matadorlarından Manuel Rodriguez Sanchez, Linares kentinde arenaya çıktı. Çok yaman bir boğa ile güreşecekti. Tribünleri dolduran hayranları, kısaca Manolete adıyla bilinen yakışıklı boğa güreşçisinin azgın boğayı eninde sonunda dize getireceğinden emindiler. Arenada alkışlarla sevinç çığlıkları birbirine karışıyordu. Ama bu kez zafer matadorun değil, boğanın olacaktı. Manolete, hastaneye kaldırıldı. Matadorun güzel sevgilisi Lupe Sino da apar topar sevgilisinin yanına koştu, ama Lupe Sino hastaneye varamadan Manolete son nefesini vermişti.

İspanya'yı o dönemde yasa boğan acı olayın hikayesi özetle böyle. Adrien Brody, bu talihsiz matadoru başarıyla canlandırabilmek için aylarca boğa güreşlerini izledi ve tanınmış matadorlarla konuştu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 20.04.2006
475
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.