Magazin

Pırlantalı ayakkabı yarışı

Pırlantalı ayakkabı yarışı

Denizlili işadamları, pırlanta ve elmas işli, özel deriden 25-30 milyar lira değerinde kadın ayakkabısı yaptırma yarışına girdi.

İlk olarak, adı sır gibi saklanan tekstilci işadamı, Step Tezcan Kundura firmasına eşi için bir ayakkabı siparişi verdi. 30 milyar liralık ayakkabı İstanbul Merter'de bir imalathanede imal edildi.

İki ayda tamamlanan 38 numara siyah renkteki ayakkabının topukları beyaz altın kaplamadan yapıldı. İç astar olarak İtalya'dan ithal edilen özel işlenmiş oğlak derisi kullanıldı. Yine İtalya'dan ithal edilen özel rugan deriden yapılan ayakkabının tabanında da kaymaz, kırılmaz özel kösele kullanıldı.

Bantlar kolye de oluyor
Ayakkabının maliyetini 30 milyar liraya çıkaran bölümü ise pırlantalarla süslü beyaz altından yapılan bilekliği. Topuğun üzerinden ayak bileklerine bağlanan bilekliklere dörder sıra halinde 24'er pırlanta ve elmas yerleştirildi. Bu bileklikler istendiğinde ayakkabıdan çıkarılıp elde, gerektiğinde ikisi birleştirilerek pırlanta kolye olarak kullanılabiliyor.

Dergide görmüş
Denizli, 30 milyar liralık 38 numara siyah ayakkabıyı giyen şanslı kadını konuşurken, mağaza sahibi Rahmi Çobanoğlu, "Müşterimin kim olduğunu açıklayamam. Müşterim eşi için siparişi üç ay önce verdi. 20 gün önce ayakkabıyı teslim ettik" dedi.

Çobanoğlu, işadamının ayakkabıyı Elle dergisinde görüp sipariş verdiğini söyleyerek, "İstanbul Merter'de bir imalatçıda imitasyon takılarla, birbirine yakın altı model üretip müşterinin beğenisine sunduk. Altı model arasından seçimini yaptı. Bu modele göre özel üretim yapıldı" dedi.

Bir sipariş daha...
Çobanoğlu, bir başka işadamı müşterisinin de altın topuklu, pırlanta işlemeli yılan derisinden imal edilecek çizme siparişi verdiğini, çizmenin maliyetinin 19-25 milyar lira arasında olduğunu söyledi. Denizli sosyetesindeki sohbetlerde ayakkabıyı satın alabilecek kişiler arasında, 20 gün önce ikinci evliliğini yapan Tan Tekstil'in sahibi İbrahim Tan, Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Uslu, Gökhan Tekstil'in sahibi Ahmet Gökşin'in isimlerinin geçtiği öğrenildi.

(Radikal)
Yayın tarihi: 27.10.2002
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.