Magazin

Pirelli Takvimi yine büyüleyici...

Pirelli Takvimi yine büyüleyici...

Kırk yılı aşkın bir süredir kültürel evrim, güzellik ve fotoğrafçılık uzmanlarının kült objesi haline gelen Pirelli Takvimi'nin 2009 Dünya Galası Berlin'de gerçekleştirildi.

Gala, Avrupa'nın siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda önemli merkezlerinden biri olan Berlin'de, başkenti 19. yüzyılda Dresden, Viyana ve Prag şehirleri ile bağlayan tarihi tren istasyonu "Berlin İstasyonu"nda yapıldı.

36. Pirelli Takvimi'nin çekimlerini, geçtiğimiz Mayıs ayında on gün boyunca uluslararası şöhrete sahip birbirinden güzel yedi modeli Botswana'nın doğa güzelliği eşliğinde ölümsüzleştiren dünyaca ünlü fotoğrafçı Peter Beard gerçekleştirdi. Kenya'da otuz yıl yaşamış olan Beard, dünyada Afrika'nın gizem ve çekiciliğini en iyi yorumlayan fotoğrafçı olarak tanınıyor.

Patrick Demarchelier'in Çin'deki eski çay evlerinin atmosferini modern Çin metropolleri ile usta bir şekilde yan yana sıraladığı geçen yılki takvim yapraklarının ardından bu yıl, 2009 Pirelli Takvimi'nin çekimleri, Afrika'nın eşsiz vahşi tabiatın ve el değmemiş doğal yaşamın en iyi şekilde korunduğu ve savaşın yıpratıcı etkisinin uzak tutulduğu bölgesinde gerçekleştirildi.

Peter Beard'ün seçimi ile özgün ve geçmişe ait izler taşıyan iki mekan 2009 Pirelli Takvimi'ne ev sahipliği yaptı: Okavango Nehri deltasının sulak vahası ve Kalahari Çölünün uçsuz bucaksız kurak toprakları. Görkemli Afrika kıtasının sömürülmek ve fakirleşmekten kurtarılmış olan bu toprakları, bir fotoğrafçının doğayı sonsuz yaratıcılığın kaynağı olan metafiziksel bir varlık olarak en iyi şekilde yorumlayabileceği mekanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Güçlü ancak yaralı olarak tanımlanan ve 19. yüzyıl Amerikan natüralizminin ruhunu taşıyan ahenkli doğa, Beard'ün objektifinden adeta çığlık atarak, insanoğlunun doğadaki çeşitliliğe saygı göstermeden büyüme ve gelişimini sürdürmesine isyan ediyor. İşte bu nedenle, 2009 Pirelli Takvimi'nin gerçek kahramanları olan filler, daralan yaşama alanlarında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Filler insan ırkına, Afrika kıtası ise kaybettiği ahengini tekrar bulması gereken tahrip edilmiş dünyaya benzetiliyor.

İnsanların da tıpkı hayvanlar gibi doğanın dengesine saygı duyması gerektiğine inanan Beard, insanlara ayrcalık tanımıyor. Beard, bizler için hayatın acı kaderinin, geleceği belirsiz ve kontrolü mümkün olmayan bir gelişime sahip ve yaşam kalitesinin giderek azaldığı bir dünyada yaşamak olduğunu anlatıyor. Bu noktada ise sanatçıya göre yapmamız gereken, bize kırgın olan ve tüm bunlara isyan eden doğa ile barışmak.

Dünyayı sadece güzellik kurtarabilir
Tek umut ise "Güzellik". Beard, insanoğlunun kurtuluşunun, doğruluk ve güzelliğin takipçisi olmakta yattığına inanıyor. Beard'ün portrelediği kadınlar, yaşamın kaynağı, hayat dolu ve her zaman zarifler. Usta fotoğrafçı onları doğanın çocukları olarak tasvir ediyor ve duruş ve hareketlerindeki gücü ön plana çıkararak onları kahraman olarak nitelendiriyor. Ayrıca, kendi objektifi ile kadınları doğanın kendisini yeniden yaratma yeteneğinin ve yaratıcılığının sembolü olarak görüyor.

Fyodor Dostoevsky'nin ruhunu taşıyan 2009 Pirelli Takvimi'nin ana mesajı: "Dünyayı sadece güzellik kurtarabilir."

2009 Pirelli Takvimi'nin sayfalarında yer alan, dünyaca ünlü yedi modele gelince; Kanada'dan Daria Werbowy, Brazilya'dan Emanuela de Paula ve Isabeli Fontana, Hollanda'dan Lara Stone ve Rianne Ten Haken, Polonya'dan Malgosia Bela ve İtalya'dan Mariacarla Boscono.

Sonuç Peter Beard'in yaşayan bir heykel olarak tanımladığı bir sanat eseri: 2009 Pirelli Takvimi. Yeni takvimin 56 sayfası, resimler, alıntılar ve sanatçının çevre, iklim değişimi, küresel ısınma, nüfus yoğunluğu ve doğal kaynakların tükenmesi konularındaki gözlemleriden oluşan zengin bir kolaj çalışmasını oluşturuyor. "Benim esas kaygım küresel kapsamda doğanın yok edilmesi" diyor fotoğrafçı ve ekliyor; "Evrimin neye dayandığını ve doğada çeşitliliğin ne kadar önemli olduğunu tamamen unuttuk. Bu çalışmanın konsepti, hayatta kalmanın esas temelidir."
Yayın tarihi: 21.11.2008
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.