Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Pipo çeneyi bozuyor

Pipo çeneyi bozuyor

Erbabınca büyük zevkle içilen pipolar, çene yapısını bozuyor. Pipoyla birlikte sürekli dişleri kullanarak çalışan nefesli çalgıcılar, kunduracı ve camcılarında çeneleri zamanla rayından çıkıyor.

Pipo içme alışkanlığı olanlar ile, nefesli çalgı çalanlar, kunduracı ve camcıların, dişleri arasında sürekli madde sıkıştırma alışkanlığı olması nedeniyle, çene yapılarının bozulduğu belirtildi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdulvahit Erdem, insanlarda sağlıklı dişlerin, çene yapısını doğrudan etkilediğini belirterek, diş yapısının bozulması halinde çene yapısının da bozulduğunu söyledi.

Dişlerin bazen doğuştan bazen de sonradan şekillendiğini kaydeden Erdem, diş şeklinin sonradan bozulmasının, alışkanlık ve meslekle ilintili olduğunu dile getirdi.

Pipocular dikkat!

Erdem, dişleri arasında madde sıkıştırma alışkanlığı bulunan kişilerin, ilerleyen zamanlarda çene yapılarında bozukluk meydana geldiğini belirterek, bu kişilerin başında pipo alışkanlığı olanların geldiğini söyledi.

Pipo kullanan kişiler, piponun ağız kısmını dişleri arasında sıkıştırma gibi bir alışkanlıkları olduğunu anlatan Erdem, "Piponun sıkıştırıldığı bölümde dişler basık hale geliyor ve birbiri ile temasıkesiliyor. Yani çene kapandığında söz konusu bölgedeki dişler arasındaaçıklık meydana geliyor" dedi.

Bu durumun çene yapısını bozduğunu anlatan Erdem, çene yapısının bozulmasının sağılığı da olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Çene yapısı bozuk olan kişilerin gıdaları ağızlarında yeterince öğütemediğine dikkat çeken Erdem, bunun hazımsızlık gibi sorunlara yolaçabileceğini söyledi.

Mesleki alışkanlıklar

Erdem, pipo kullanma alışkanlığı olan kişilerin dışında, bazı mesleklerde de çene yapısı bozukluğunun görüldüğünü vurgulayarak, özellikle nefesli çalgı çalanlar ile dişleri arasında küçük çivi sıkıştırma alışkanlığı kazanan kunduracı ve camcılarda da çene yapısı bozukluğuna sık rastlandığını da belirtti.

Uzun süre nefesli çalgı çalan kişilerin, çalgının ağız kısmının sürekli aynı bölgede tuttuğunu ve çalgı ile dişlerin sürekli temas halinde olduğunu belirten Erdem, bu kişilerde de çene yapısın bzukluğunun sık görüldüğünü söyledi.

Erdem, değişik sağlık sorunlarına neden olabilecek çene yapısı bozukluğunun, kişinin doktora erken başvurması halinde düzeltilebileceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 24.02.2002
568
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.