Magazin

Pink Floyd'un başı telifle dertte

Pink Floyd'un başı telifle dertte

Pink Floyd'un 80'li yıllara damgasını vuran 'Another Brick In The Wall' parçası mahkemelik oldu.

'Another Brick In The Wall' parçasıyla 1980'li yıllara damgasını vuran İngiliz rock grubu Pink Floyd'un aynı şarkıyla şimdilerde başı dertte. O yıllarda, şarkıda vokal yapan, klipte oynayan ve bugün 30'lı yaşlarında olan 23 kişi, grubun kendilerine telif ücretlerini ödemediği gerekçesiyle yıllar sonra grubu dava etmeye hazırlanıyor.

Klibin çekildiği tarihte ilkokula giden ve bugün 30'lu yaşlarda olan çocuklar, şarkının başarısında kendi paylarının olduğunu ileri sürdü ve bunun maddi karşılığını alamadıklarını iddia etti.

2,5 milyar TL bağış yapılmış
Şarkının başarısından dolayı, çocukların gittiği okula 1000 Pound, yaklaşık 2,5 milyar TL. bağış yapıldıysa da, telif hakları uzmanı Peter Rowan, çocuklara bireysel anlamda hiç bir ödemenin yapılmadığını açıkladı.

Çocukların gruptan ne kadar para istediği henüz bilinmiyor, ancak Rowan'a göre, koroda bulunan her bir çocuk telif hakkı olarak birkaç yüz pound alabilecek. İngiliz kanunlarına göre bir klipte oynamak veya sadece görünmek bile kişinin telif hakkı talep etmesi için yeterli.

En çok satan üçüncü albüm
80'lerde 'We Don't Need No Education' (Eğitime ihtiyacımız yok) sözleriyle, yetişkinlerin ve öğrencilerin dilinden düşmeyen 'Another Brick In The Wall'un bazı ülkelerde çalınması yasaklanmıştı. 'The Wall' albümü, dünyada 23 milyon satış rakamına ulaşmış ve tüm zamanların en çok satan albümleri arasında üçüncü sıraya yerleşmişti.
Yayın tarihi: 03.12.2004
460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.