Magazin

Pi bayramınız kutlu olsun!

Pi bayramınız kutlu olsun!

3.14, yani pi sayısı dünyanın çeşitli ülkelerinde 3. ayın 14'ünde etkinliklerle kutlanıyor. Bu yılki kutlamalarda Türkiye de var.

Ülkemizde Tıp Bayramı'nın kutlandığı tarih olan 14 Mart'ta, artık 'Pi Günü' etkinlikleri de yapılacak; dans gösterisi ve sergi gibi etkinlikler düzenlenecek. Pi sayısının 3.14 olarak ifade edilmesinden yola çıkılarak, 3. ayın 14'ünde kutlanan 'Pi Günü'nde dünyanın dört bir yanındaki fanatikler, gün boyunca birbirlerine araştırma sonuçlarını iletiyor, 'pi' için yazılmış şiirler okunuyor, toplantılar yapılıp kutlamalar düzenleniyor. Albert Einstein'ın da bugün doğduğu savunuluyor.

İnsanla oluşturulmuş en büyük Pi işareti
İzmir'de 650 ilköğretim ve anaokulu öğrencisi, geçtiğimiz hafta yere çizilmiş Pi işaretinin üzerinde durarak, dünyanın insanla oluşturulmuş en büyük Pi işaretini oluşturdu. Özel Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) İlköğretim ve Anaokulu öğrencileri, Pi işaretinin yer aldığı dövizlerle, yere çizilmiş işaretlerin üzerinde yerini aldı. "Matematik dersinin ilköğretim okulu düzeyinde korkulan ve fobi olarak görülen bir ders olduğunu, bu dersi sevdirmek ve ilgiyi çekmek" için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyleyen okulun matematik öğretmenleri Refet Polat ve Özlem Deniz, Guinness Türkiye Masası'na da başvurduklarını da kaydetti.

Türkiye'deki etkinlikler
Pi sayısı için, Uğur Koleji öğrencileri de Türkiye'de etkinlikler yapıyor. Futbolu bugün, bu amaçla oynayacak olan öğrenciler, pi dans gösterisi, pi kral-kraliçesi seçimi, pi şarkıları, pi resim sergisi gibi etkinlikler de yapacak. İdareciler de, "Matematik dersinin, çok daha eğlenceli bir şekilde yapılacağını göstermek istiyoruz" diyor.
Yayın tarihi: 14.03.2005
559
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.