Magazin

Pentagon'un savaş elçisi: Hollywood

Pentagon'un savaş elçisi: Hollywood

Hollywood filmlerinin birçoğunun konularını Pentagon'un uzmanları belirliyor. ABD, sinemada kahramanlık temalarını işleyerek askerlerini, halkını ve tüm dünyayı savaşa hazırlıyor. Düşman değişiyor, ama "dost" hiç değişmiyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenol Kantarcı, sinemanın ABD'nin ulusal güvenlik stratejisinde ayrı bir öneminin olduğunu, bu ülkenin gerçekleştireceği askeri harekatlar öncesinde Hollywood'a yaptırdığı filmlerle kendi ve dünya kamuoyunu psikolojik olarak harekata hazırladığını ileri sürerek, ABD Savunma Bakanlığı ile Hollywood arasında vazgeçilmez bir ilişki olduğunu söyledi. Dünya sinemasının kalbi olarak nitelendirilen Hollywood'un Pentagon tarafından yazılan senaryoların beyaz perdeye aktardığını iddia eden Kantarcı, bunun en son örneğinin 2. Irak Harekatı öncesi vizyona giren "Kara Şahin Düştü" ve "Bir Zamanlar Askerdik" filmleri olduğunu anlattı.

"Kara Şahin Düştü"nün derdi hasılat değil
2. Irak Harekatı öncesi sinemalarda gösterilen filmler ile ABD ve dünya kamuoylarının harekata psikolojik olarak hazırlandıklarını anlatan Kantarcı, şunları söyledi: "Fas'ta çekilen 'Kara Şahin Düştü' filminin çekimleri için Savunma Bakanı Rumsfeld'in onayı ile 40 kadar seçkin asker ve helikopter tahsis edildi. Filmde rol alacak oyuncularda Kentucky ve Georgia'daki askeri üslerde eğitime tabii tutuldu. 'Bir Zamanlar Askerdik' filmi de aynı desteği aldı. Bu film gösterime girmeden önce ABD Başkanı Bush, Savunma Bakanı Rumsfeld ve Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice ile birçok Pentagon görevlisine izlettirildiği biliniyor."

Kamuoyu Hollywood'la savaşa hazırlandı
ABD'nin küresel egemenlik ideali için ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda yaptığı stratejik çalışmaların yanı sıra gerek kendi, gerekse dünya kamuoyunun desteğini almak için için film sektörünü çok iyi kullandığını ifade eden Kantarcı, ABD'nin Vietnam yenilgisinde televizyonun olumsuz etkisini unutmadığını ve 1990'lı yıllardan sonra sinema ile görsel atağa katıldığını söyledi. Kantarcı, "2. Irak Harekatı öncesi gösterime giren 'Kara Şahin Düştü' filminde (biz arkada kimseyi bırakmayız), 'Bir Zamanlar Askerdik' filmi ile de asker yakınlarının dayanışması ve (her şey ABD için) temaları işlendi. Böylece ABD kendi askerini ve kamuoyunun savaşa hazırladı" dedi.

"Kötü adam" rüzgar nereden gelirse oraya
Hollywood filmlerinde ABD'nin çıkarlarına ters düşenlerin kötü adam olarak yer aldığını anlatan Kantarcı, filmlerde ilk önce kötü adamların kızılderililer olduklarını, Vietnam savaşının ardından Asyalı tiplerin kötü adam olarak gösterildiğini kaydederek, şunları söyledi: "Unutulmaz 'Rambo' filmlerinde genellikle kötü adamlar sarı ırktan olan Asyalı tiplerdi. Bu filmlerde Vientnam'ın intikamı, Rambo'ya kötü ve sadist Asyalılar dövdürülerek intikam alınıyordu. Arnold Schwarzenegger, Jean Van Damme gibi aktörlerin rol aldıkları filmlerde hep ABD'nin çıkarlarına ters düşenler kötü adam tipi olarak lanse edildi. Soğuk savaş döneminde Ruslar kötü adamdı. Şimdi ise filmlerin kötü adamlar; Arap Müslümanlar..."

Düşünce kontrolü için sinemanın kullanımı
Hollywood filmlerinin birçoğunun konularını ABD Ulusal Güvenlik Stratejisine göre belirlendiğini anlatan Kantarcı, 'Matrix', 'Yıldız Savaşları' gibi filmlerle de ABD'nin teknoloji imajının beyinlere işlendiğini kaydederek, şöyle devam etti: "Rambo türü filmlerle Amerikan kahramanlığı, vatansever türü filmlerle usul-devlet anlayışı empoze ediliyor. Çeşitli sosyal olaylar, 'Philadelphia' gibi filmlerle ABD lehine işlenmektedir. Küresel egemenliği işleyen ve yeryüzünün tek hakiminin ABD'nin olduğu anlatan 'Armegedon' gibi filmler yapılmaktadır. ABD, Orta Asya'dan Orta Doğu'ya, Kafkasya'ya kadar uzanan bir coğrafyanın tek hegemon erk olarak varlığını sürdürme çabasındadır. Bunu yaparken sadece güç kullanmıyor. Aynı zamanda kendi ve dünya kamuoyunu psikolojik olarak düşünce kontrol sistematiği altında almayı başarabiliyor. Bunun için de sanatı, özellikle sinemayı kullanıyor ve bunlara büyük yatırımlar yapıyor."
Yayın tarihi: 10.12.2003
603
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.