Magazin

Pencereden kazmayla girene ceza yok

Pencereden kazmayla girene ceza yok

Yargıtay, yalnız yaşayan bir kadının evine pencere korkuluklarını kazmayla sökerek giren sanığa, ceza verilemeyeceğine karar verdi.

Yargıtay, yalnız yaşayan bir kadının evine, pencere korkuluklarını kazmayla sökerek giren sanığa, mağdurun şikayetini geri almasına karşın 6 ay hapis cezası verilmesini yasaya aykırı buldu.

Yalnız yaşayan kadının evine, gündüz saatlerinde pencere korkuluklarını sökerek giren sanığa, şikayet geri alınmasına karşın, TCK'nın "konut dokunulmazlığını bozma" suçunu düzenleyen 193/2.maddesi uyarınca 6 ay hapis cezası verildi.

Sanığın temyizi üzerine konu Yargıtay'a taşındı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, Daire'yi bağlamayan onama istemli tebliğnamesiyle birlikte dava dosyası 4.Ceza Dairesine ulaştı.

Konuyu tartışan Yargıtay 4.Ceza Dairesi ise sanığı sevindiren bir kararı oybirliğiyle aldı. Sanığın ev sahibi mağdureye karşı silah ya da zor kullanmadığına dikkat çeken Daire üyeleri, bu durumda 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngören TCK'nın 193/2.maddesindeki suçun oluşmadığını saptadı.

Sanığın hukuki durumunun, şikayete bağlı olarak 1-6 ay hapis cezası öngören aynı yasa maddesinin birinci fıkrasına uyduğuna dikkat çekilen ve davanın düşürülmesi gerektiği bildirilen karar şöyle:

"Sanığın konuta, mağdureden habersiz olarak, gündüzün penceresinin korkuluklarını kazmayla sökerek girmesinden ibaret eyleminin kişiye zor ya da silah kullanma öğelerinin bulunmaması karşısında, yakınmaya bağlı TCK'nın 193/1.maddesinde öngörülen suçu oluşturduğu gözetilmeden, yakınmayı geri alma nedeniyle davanın düşürülmesi yerine hükümlülük kararı verilmesi yasaya aykırı görüldüğünden hükmün bozulmasına oybirliğiyle karar verildi."
Yayın tarihi: 02.02.2002
346
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.