Magazin

"Peki fahişeler ne giyecek?"

"Peki fahişeler ne giyecek?"

ABD'deki öğretmenler ve anne babalar, 'pop ikonaları' giysileriyle etrafta fink atan kızlarını nasıl ıslah edeceklerini kara kara düşünüyor.

Öğretmenlerin kız öğrencileri uzun saçları veya etek boylarının biraz diz üstünde olmasından dolayı hafiye gibi izlediği günler gerilerde kaldı. Şimdi öğretmenler kızların 'fahişe' gibi giyinmesini önlemek için akla karayı seçiyor. The New York Times, ABD'de ergenliğe yeni adım atan kızların giyim tarzının ciddi bir sorun haline geldiğine dikkat çekti. Gazetedeki bir yazıda, "Okul giysileri 'Peki fahişeler ne giyecek?' sorusunu akla getiriyor" denildi. Ortaokul öğrencileri arasında 'mikro-mini' eteklerin popüler olduğunu belirten okul yetkilileri, kültürel normların değişime uğradığına, velilerin bundan 20 yıl önce hayal dahi edemeyecekleri sorunlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekiyor.

Kızlarının 'sürtük' gibi giyinmek istediğinden yakınan anneler ise Britney Spears ve Christina Aquilera gibi 'iğrenç rol modelleri'ni suçluyorlar. Anneler 10-12 yaşlarında bir kızın, poposunu açıkta bırakan şortlar, küçük ve ince üstler ile dar-sivri uçlu ayakkabılar giyen, göbeğine halka takan Britney ve Christina gibi olmak istemesinin normal hale geldiğinden yakınıyor. Veliler, mağazaların kız çocuk reyonlarında sunulan ürünlerden dehşete kapıldıklarını belirtip çareyi erkek çocuk reyonlarından alışveriş yapmakta bulduklarını söylüyorlar.

'İğrenç rol modelleri'nin izinde
Öte yandan, başka pop 'ikona'larını kendine model seçen çocuklara sahip 'şanslı' ebeveynler de var. Bir anne kısa kollu gömlek, pantolon ve spor ayakkabıdan ibaret giyim tarzına sahip 14 yaşındaki kızının, tıpkı bir erkek çocuğu gibi giyinen pop yıldızı Avril Lavigne'nin hayranı olduğunu söylüyor.

Ancak uzmanlar, çocukların izlediği gece yarısı programlarını veya yarı-pornografik imgelerle dolu televizyon kanallarını suçlamanın, ya da Britney Spears'a savaş açmanın çözüm olmadığını savunuyorlar. Ailelerin, çocukları tutsak alan ticarileşmiş yaşam ve medya dili konusunda onları bilgilendirmeleri gerektiğini söylüyor; daha önemlisi, anneleri de bakımlı olmaya ve kendilerini 'isterik' gibi gösteren elbiseleri giymenin sorumluluğunu düşünmeye davet ediyorlar.

Hanım hanımcık kıza elmas
Kız öğrencilerin kısa, daracık okul üniformaları giymesinden rahatsız olan Bangkok Üniversitesi, daha 'mütevazı' giyinen öğrenciler arasında piyango çekilişi yapmayı ve elmas, altın gibi mücevherlerle ödüllendirmeyi planlıyor. Üniformayı oluşturan bluzların dar, eteklerin ise çok kısa olmasından yakınan üniversite yönetimi, bu tarz giyimlerin uygunsuz olduğunu, erkek öğrencilerin dikkatini dağıttığını ve ayrıca 'trendy' olma çabasının kızları 'tehlikeye' atabileceğini söylüyor. Ancak öğrencilerin tepkisine bakılırsa, düzgün giyinenleri ödüllendirme girişiminden sonuç alınamayacak.

Erkek öğretmenlerin sıkıntısı
Pennysylvania Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, erkek öğretmenlerin çoğu boşanmış ya da hiç evlenmemiş kişilerden oluşuyor. Araştırmaya göre, erkek öğretmenler okullarında ve sınıflarında karşılaştıkları genç ve cıvıl cıvıl kızlarla, karılarını ya da kız arkadaşlarını karşılaştırıyor ve bir süre sonra onların sıkıcı, dışarıdaki dünyanın ise eğlenceli ve vaatkâr olduğunu görüp boşanıyor ya da hiç evlenmiyorlar. Araştırma, sadece öğretmenleri değil, meslekleri gereği genç ve güzel kadınlarla bir arada olan fotoğrafçılar, sinema-TV endüstrisi çalışanları, barmenler, müzisyenler, modacılar ve gazetenin arka sayfa güzellerini seçen yazı işleri müdürlerinin de aynı durumla karşı karşıya olduklarını ortaya koyuyor. Bu durumda, genç kızların açık saçık giysilerinin, anne babalar kadar, öğretmenlerinin de başına iş açtığını söylemek yanlış olmaz herhalde.
(Milliyet-Popüler Kültür)
Yayın tarihi: 22.09.2003
462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.