Magazin

Paul Newman son noktayı koyuyor

Paul Newman son noktayı koyuyor

Sinemanın 81 yaşındaki efsane ismi Paul Newman kariyerine nokta koymaya hazırlanıyor.

İnternet'teki 'imdb' sitesinin haberine göre, "Butch Cassidy and the Sundance Kid" adlı filmle kariyerine noktalayacak olan Paul Newman, bu film için 1973 yılından beri birlikte rol almadığı Robert Redford ile görüşmelere başladı.

Son olarak "Cars" adlı animasyonda bir otomobili seslendiren ancak 4 yıl önce rol aldığı "Road to Perdition" adlı yapımdan bu yana kamera karşısına geçmeyen Newman, eski dostunun da kendisine son filminde eşlik etmesini umut ediyor.

Tam bir efsane
1925 yılında dünyaya gelen Paul Newman, spor eşyaları satan bir ailenin oğluydu. Yale Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra sanat dünyasına Broadway'de adım atan Newman, ilk sinema filmi olan "Silver Chalice"i 1954 yılında çevirdi.

Daha sonra yapımcıların dikkatini çekerek pek çok başarılı film çalışmasına imza atan sanatçı, ilk Oscar adaylığını 1958 yılında "Kızgın Damdaki Kedi-Cat on a Hot Tin Roof" filmiyle elde etti. Sanatçı, daha sonra 1961'de "The Hustler", 1963'te "Hud", 1967'de "Cool Hand Luke", 1968'de "Rachel Rachel", 1981'de "Absence of Malice", 1982'de "The Verdict", 1994'te "Nobody's Fool", 2002'de "Road to Perdition" adlı filmlerle Oscar ödülüne aday gösterildi.

1986 yılında Tom Cruise ile başrolünü paylaştığı "Paranın Rengi-The Color of Money" filmiyle "En İyi Erkek Oyuncu" dalında altın heykelciği kucaklayan efsane sanatçı, Oscar törenlerinde 1985'te Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü, 1993 yılında Jean Hersholt Özel Ödülü'nü aldı.

İlk evliliğini 1949 yılında Jackie Witte ile yapan Newman, 9 yıl süren ve üç çocuk sahibi olduğu bu evliliğin ardından 1958'de boşandı. İkinci evliliğini oyuncu Joanne Woodward ile yapan sanatçı, bu evlilikten de üç çocuk sahibi oldu. Çift, 47 yıldır aynı yastığa baş koyuyor.

Filmlerindeki başarıları kadar esprili kişiliğiyle de tanınan Newman'ın şu nükteli sözlerinde bunu görmek mümkün: "Evde yaptığım salata soslarının lezzetiyle filmlerimin ne kadar hasılat yaptığından daha çok ilgileniyorum".
Yayın tarihi: 21.06.2006
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.