Magazin

Patates cipsindeki gerçek

Patates cipsindeki gerçek

McDonald's'ın cips reklamları Britanya'da yasaklandı: Gerekçe, reklamda patatesin başından geçenlerin -ön pişirme, dondurma, tuzlama- tam olarak yansıtılmaması...

Britanya'da reklam standartlarını belirleyen otorite, fast food zinciri McDonald's'ın patates kızartması reklamlarının tüketiciyi yanıltıcı içerik taşıdığı kararına vardı. Reklamın Britanya'daki yayını yasaklandı. Reklam Standartları Ajansı adlı kuruluş kamuoyundan gelen şikâyetler üzerine reklamı incelemeye almıştı. Şikâyetleri değerlendiren McDonald's'ın
"Doğru patatesi seçiyor, soyuyor, dilimliyor, kızartıyoruz, hepsi bu" şeklindeki reklamın kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğuna karar verdi.

"Tatsız bölümler" atılmış
Reklamda patatesin geçirdiği bazı aşamaların bilinçli olarak atlandığına dikkat çekilen kararda, bunlar arasında bulunan ön pişirme, dondurma, tuz ekleme ve üzüm şekeri ekleme gibi bazı safhaların tüketiciye aktarılmadığı belirtildi. Dergi reklamlarında kızaran patateslerin altına 'bizim patateslerin hikâyesi' yazıldığını, daha sonra da aynı fotoğrafın altında 'hikâyenin sonu' ibaresinin görüldüğünü belirten Reklam Standartları Ajansı (ASA) yetkilileri, tüketicinin, McDonald's'ın patatesin geçirdiği sürecin 'tatsız' bölümlerini ise atladığından şikâyet ettiğini hatırlattı.

"Mesaj yanlış anlaşıldı"
McDonald's ise tüketicileri ve müşterilerini yanıltıcı reklam yapmadığında ısrar ediyor. Ünlü fast-food zincirinin açıklamasında yapmaya çalıştıklarının gerçek ve kaliteli patates kullanarak patates kızartması yaptıklarını duyurmak olduğu vurgulandı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 27.11.2003
465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.