Magazin

Pasif içicileri de öldürüyor

Pasif içicileri de öldürüyor

Sekiz saniyede bir kişinin ölümüne yol açan ve kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer alan sigara, pasif içiciler için de öldürücü etki yapabiliyor. Sigara içme oranı, ortaokulda yüzde 34, lisede yüzde 77 olarak belirlendi. Sigara, WHO tarafından dünyada en büyük sağlık sorunu olarak ilan edildi.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye'de 100 bin kişinin sigara nedeniyle erken yaşlarda hayatını kaybettiğini, eğer önlem alınmazsa bu sayıların önümüzdeki 20 yılda dünyada 10 milyona, Türkiye'de ise 250 bine çıkacağını bildirdi. Sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 30'unu yok edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Tuncer, 1981-2000 yılları arasında ABD'de sigara tüketimi yüzde 33 azalırken, bu sayının Türkiye'de yüzde 89 oranında arttığına işaret etti.

ORTAOKULDA YÜZDE 34, LİSEDE YÜZDE 77
Yapılan bir araştırmada, İstanbul'da ortaokul öğrencileri arasında sigara içme oranının yüzde 34, liselerde ise yüzde 77 olarak belirlendiğini kaydeden uzmanlar, WHO'nun, sigaranın dünyada en büyük sağlık sorunu olduğunu ilan ettiğini ve sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların 3'te 1'inin sigara içen bir kişiyle yaşadığını, sigara içmeyenlerde görülen akciğer kanserlerinin yüzde 17'sinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içicilik olduğunu söyledi. Kanserler arasında en fazla öldüren tür olan akciğer kanserinin, diğer tüm kanserlerin toplamı kadar kişinin ölümüne neden olduğunu bildiren uzmanlar, akciğer kanserlerinin yüzde 90'ının sigaraya bağlı olduğunu ifade ederek akciğer kanserlerinden ölümlerin erkeklerde yüzde 80, kadınlarda ise yüzde 75'inin nedeninin sigara olduğunu belirtti.

ÖLÜMLERİN YARISININ NEDENİ
Uzmanlar, 35 yaşında günde 25 veya daha fazla sigara içen bir kişinin, 75 yaşından önce yüzde 13 oranında akciğer kanseri, yüzde 10 oranında kalp-damar hastalığı, yüzde 28 oranında da sigaranın neden olduğu bir hastalık nedeniyle ölüm riskinin bulunduğuna işaret ederek, düzenli sigara içenlerde 35-69 yaşları arasında görülen ölümlerin yarısının sigara yüzünden olduğunu bildirdi.

BIRAK, RAHATLA
Uzmanlara göre, sigarayı bıraktıktan sonra vücutta yaşanan değişiklikler şöyle:
- 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner, el ve ayak kan dolaşımı düzelir, ısısı normalleşir.
- 8 saat sonra, kandaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer, kan oksijen düzeyi normale döner.
- 24 saat sonra, vücut karbonmonoksitten arınır. Kalp krizi geçirme riski azalmaya başlar.
- 48 saat sonra, nikotin vücuttan tamamen temizlenir, tat ve koku duyusu artar.
- 72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sonucunda nefes alıp verme rahatlar, enerji seviyesi yükselir.
- 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, akciğer fonksiyonu yüzde 30 oranında artar. Yürüme ve koşma kolaylaşır.
- 3-9 ay sonra öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve hırıltılı soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri azalır, akciğerlerin enfeksiyona karşı direnci artar.
- 12 ay sonra, kalp hastalığı riski, sigara içen birinin taşıdığı riskin yarısına iner.
- 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.
- 5 yıl sonra ağız ve gırtlak kanserinden ölme riski yüzde 50 oranında azalır.
- 10 yıl sonra, akciğer kanserine yakalanma riski sigara içen birinin taşıdığı riskin yarısına; kalp rahatsızlığı riski, içmeyenlerle aynı seviyeye iner.
- 15 yıl sonra, felç ve kalp krizi geçirme riski hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye gelir.
Yayın tarihi: 31.03.2003
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.