Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Part-time tiryakilerde artış

Part-time tiryakilerde artış

ABD'de part-time sigara tiryakisi olarak adlandırılan ve her gün düzenli sigara içmeyen, ancak arada bir sigara yakanların sayısında artış görülüyor.

Araştırmalara göre, Amerikan nüfusunun yüzde 23'ünü oluşturan sigara içen kesim içinde parttime tiryakiler artış gösteriyor. Bu yenieğilimin tütün karşıtı eylemcileri sıkıntıya soktuğu belirtiliyor. Araştırmacılar, bir kuşak önce genel olarak bir yanda tiryakilerin, öte yanda da sigara içmeyenlerin bulunduğunu, ancak şimdi arada bir sigara içen yeni bir grubun ortaya çıktığını kaydediyorlar. ABD'de sigaranın pahalanması, sıkı yasaklar ve artan sosyal tepki nedeniyle böyle bir alt tiryaki grubunun oluştuğunu belirten bilim adamları, ancak parttime tiryakilerin kim oldukları ve bundan nasıl tam olarak vazgeçmelerini sağlayacaklarını bilmediklerini dile getiriyorlar. Araştırmalara göre, ABD´de 1996 ve 2001 arasında 38 eyalette "her gün değil ama arada bir" sigara içenlerde önemli artış meydana geldi.

Arizona'da parttime tiryakilerin oranı yüzde 16.2'den yüzde 28'e, Illinois eyaletinde yüzde 17.6'dan yüzde 26.7'ye ve New York eyaletinde de yüzde 17.3'ten yüzde 28.3'e yükseldi. Sigara üreticilerinin de bu gelişmenin farkında oldukları ve yemekten sonra bir içkiyle ya da tatlıyla birlikte içilmek üzere vanilyalı, limonlu ve çikolata nane aromalı sigaralar üreterek, bu yeni tiryaki kesimini hedefledikleri belirtildi. Parttime içicilerden yeni üniversite mezunu 24 yaşındaki Karen Monroe, kendini sigara tiryakisi olarak görmediğini belirterek, "Sadece içki içtiğim zaman sigara yakıyorum, her zaman değil" diye konuştu.
Yayın tarihi: 29.05.2003
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.