Magazin

Parkinson'da yeni umut

Parkinson'da yeni umut

ABD'deki Wisconsin Üniversitesi uzmanları, Parkinson hastalığına karşı geliştirilen bir ilacın umut verdiğini açıkladı. İlacın yan etkisinin saptanabilmesi açısından az sayıda denek üzerinde araştırma yapıldığı, yeni araştırmanın kapsamlı olarak sürdürüleceği bildirildi.

Birinci klinik denemeleri yapılan GDNF adlı ilacın hastalarda semptomları giderebildiği ve tedavide kullanılabileceği bildirildi. İlacın denek olarak kullanılan 5 hastada, hastalık kaynaklı istek dışı hareketleri önleyebildiği belirlendi. Deneklerde farklı etkiler ortaya koyabilen deneysel ilacın, bazı hastalarda tat ve koku alma duyusunu yeniden işlevsel hale getirebildiği belirtildi. Parkinson için kullanılan ilaçlar, beyindeki dopamine maddesini dengeleyebiliyor, ancak beynin derinliklerindeki hastalık kaynaklı elektriklenme üzerinde yararlı olamıyor. Deneklerin deri altına mini pompalar yerleştiren uzmanlar, pompalara bağlı tüpler aracılığıyla beyne GDNF ilacının ulaşmasını sağladı. Yeni ilaç, dopamine maddesini kullanamayan hücreleri uyararak, dopamine maddesine karşı duyarlılık göstermelerinde yardımcı oldu.
Yayın tarihi: 31.03.2003
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.