Magazin

Paris'de moda rüzgarı esti

Paris'de moda rüzgarı esti

Bir zamanlar 50 modacı katılırken bu yıl birkaç starın gösteri yaptığı Haute-Couture Moda Haftası üç gün sürdü.

Modanın başkenti Paris, 2005-2006 sonbahar-kış sezonunun sunulduğu üç günlük haute-couture koleksiyonlarına ev sahipliği yaptı.

Defile sayısının az olması nedeniyle sadece üç gün sürmesine rağmen, lüks ve ihtişamın anlam kazandığı tek moda olayının hep ' haute-couture' olarak anılacağı bir kez daha kanıtlanmış oldu.
Koleksiyonların dört starı John Galliano, Jean Paul Gaultier, Karl Lagerfeld ve Christian Lacroix, bir zamanlar 50'ye yakın modacının savaştığı arenada, müşteri sayısı hep kısıtlı olan bu hayal dünyasındaki savaşta iki sezondur az sayıda kalmış olmanın rahatlığını yaşıyor.

'Armani Prive' (Armani Özel) adı altında hazırladığı koleksiyonla Paris'e gelip defile sunan Giorgio Armani, yıllardan beri hayal ettiği bu özel günlere katılmanın heyecanını yaşıyor. Bu defile, haute-couture kriterlerini pek taşımasa da 'Armani tarzı'nın lüks bir versiyonunu sunan modacının başarılarla dolu kariyerinde kendine hediye ettiği bir ayrıcalık kanımca.

Bir diğer İtalyan tasarımcısı Valentino ise bilgi ve zevkini, alışık olduğu Paris podyumlarında bir kez daha kanıtladı. Ünlü İtalyan kumaş firması Marzotto'ya satılan Valentino finansal desteği bulmuş olmanın rahatlığını yaşıyor. Marzotto, dünyanın en büyük şirketlerinden biri ve son yıllarda moda markalarına olan merakıyla büyük gruplara rakip olmaya hazırlanıyor gibi.

John Galliano, dünyanın en çok satan markalarından biri haline getirdiği Dior için tasarladığı defilesinde giysileri kadar, defile sonunda bir 'assolist' edasıyla çıktığı podyumda 18. yüzyıl Fransız krallarının kostümlerini hatırlatan kıyafeti ve omuzlarına dökülen bukleli saçlarıyla yine ilgi odağı oldu. Dehası ve kültürüyle hep dozunda kalmayı bilen Galliano meslek hayatının doruğunda.

Fransızların 'duygulu çocuğu' Christian Lacroix ise son yıllarda işlerin 'kesat' gitmesi nedeniyle bir Amerikan firmasına satılan firmasının devamını sağlama kaygısında. LVMH tarafından terk edilen Lacroix'nun satışa yönelik yalın ve muhteşem bir koleksiyonla Amerikalı müşteri kitlesine göz kırptığı gözlendi. Sezonun ana rengi siyahın en iyi şekilde kullanılmış olduğu defilede, şifon ve kürkten oluşan gece elbiseleri ise Arap prenseslere yönelikti.

Fransa'nın yorulmaz dehası Jean-Paul Gaultier ise defilelerinde 'eldiven tayyör'leri, ziblin kürkü ile zenginleştirilmiş folklor tarzı etekleri ve Romanya halk giysilerinden esinlendiği işlemeli bluzlarıyla ilgi çekti.

Siyah manto, pudra elbise...
'Fütürist bir podyum'a çıkardığı 51 mankenin taşıdığı birbirinden muhteşem siyah mantolar ve içlerine tasarladığı 'pudra tonları'ndaki muhteşem elbiselerle geçmişle geleceği lüks sektörüne taşıyan Karl Lagerfeld, Chanel için üstlendiği görevini bir kez daha en iyi şekilde başardı. Lagerfeld'in gece giysilerinde, Japon sanatçı Yayoi Kusama'dan etkilendiği gözlendi...
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.07.2005
629
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.