Magazin

Parayla sağlık olmaz!

Parayla sağlık olmaz!

Avrupa'nın zengin ülkesi Danimarka'daki çocuklar kalp ve diyabete yatkın çıkarken, fakir ülke çocukları daha sağlıklı. Çünkü abur cubura paraları yok

Zengin ailelerin çocuklarının daha sağlıklı olacağına ilişkin genel kanı yanlış...

Avrupa'nın zengin ailelerinden çocuklar kalp ve şeker hastalığına daha yatkınmış. Britanya'daki bir tıp dergisinin Britanya, Danimarka, Estonya ve Norveç'te yaptığı araştırmada kalp ve şeker hastalığının belirleyicisi olan insülin dirençleri baz alındı.

Çalışma için Avrupa'nın en zengin ülkesi olan Danimarka'dan ve daha fakir Estonya ve Portekiz'den, okul çağında rastgele 3 bin 189 çocuk seçildi. Danimarkalı çocuklar arasında eğitimli aileler ile daha az eğitimlilere bakıldığında, eğitimli ailelerin çocuklarında insülin direnci yüzde 24 daha düşük çıktı. Ancak Estonya ve Portekiz'deki eğitimli ailelerin çocuklarının, eğitimsizlere göre yüzde 15-19 gibi yüksek oranlarda insülin direnci oranına sahip oldukları görüldü.

İnsülin direncinin ölçülmesiyle kalp ve dolaşım hastalıkları ile Tip 2 diyabet gibi hastalıkların potansiyel olarak gelişip gelişmeyeceği anlaşılabiliyor. İnsülin direnci azaldıkça, diyabet ve kalp riski de artıyor. İnsülin direnci, yüksek tansiyon ve kolesterolle de ilişkili.

Aileleri sağlıklı besleniyor!
Araştırmacılar, diğerlerine göre daha kilolu oldukları da tespit edilen zengin Batı ülkelerindeki çocukların sağlıklarındaki bu durumu daha az hareket etmelerine ve abur cubur tüketmelerine bağlıyor. Ancak ailelerin durumuna bakıldığında, refah ve eğitim seviyesinin yüksek olduğu ailelerin çocuklarına göre daha sağlıklı şekilde beslendikleri tespit edildi. Danimarkalı ebeveynler, araştırmada en sağlıklı grup olarak öne çıktı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 23.07.2005
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.