Magazin

Parayla saadet oluyor!

Parayla saadet oluyor!

Para mutluluğu satın alabilir mi? Uzmanlar bu konuda farklı fikirlere sahip.

Illinois Üniversitesi'nden psikolog Ed Diener, ikili arasındaki bağlantının karışık olduğunu, fakat çok zengin insanların hayattan aldıkları tatminin çok yoksullara göre daha yüksek olduğunu vurguluyor.

Britanya'daki Warwick Üniversitesi'nden ekonomist Andrew Oswald ise, "Elimizde paranın mutluluğu satın alabildiğine dair birçok kanıt var" diyor.

Asıl tartışmanın, etkinin büyüklüğü olduğunu vurgulayan Oswald, çalışmasıyla piyangoda 2 binle 250 bin dolar arasında para kazanan insanların iki yıl içinde 36 puanlık mutluluk ölçeğinde sadece 1-2 puan yükseldiklerini belirtiyor.
Nobel ödüllü Princeton ekonomisti Daniel Kahneman ise, çok para kazanmanın insanları daha mutlu edeceğinin bir ilüzyon olduğu görüşünde.

Kahneman ve ekibinin 90 bin dolar ve üstünde kazanan hanelerle 55 binle 89 bin 999 dolar arasında kazananları karşılaştırdığı çalışmada, mutluluk oranları sırasıyla yüzde 43 ile 42. Michigan Üniversitesi'nden psikolog Richard E. Lucas'a göre, önemli bir nokta gözden kaçırılıyor:
Yayın tarihi: 28.11.2006
638
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.