Magazin

Parayla saadet olmadı!

Parayla saadet olmadı!

Dünya nüfusunun yüzde 25'i, zenginlere has tüketim alışkanlıklarını benimsedi. Ancak masrafları 20 trilyon dolara çıkan insanların mutluluk oranı hiç artmadı.

Tüketim arttı, mutluluk aynı. Worldwatch adlı uluslararası enstitünün 'Dünyanın Hali 2004' raporuna göre, bir zamanlar zenginlere özgü olan tüketim alışkanlıkları şimdi dünya nüfusunun yüzde 25'i tarafından benimseniyor. Rapora göre yaklaşık 1.7 milyar insan, bir zamanlar Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya'da görülen beslenme, ulaşım ve yaşam tarzını benimseyerek 'tüketici sınıfı'na adım attı. Dünya genelinde kişisel eşya ve ev eşyalarına ayrılan masraf, 1960 yılından beri sürekli artarak 20 trilyon dolara ulaştı. Buna rağmen artan obezite ve borçlanma gibi sorunlar yaşam kalitesini düşürüyor.

Fakir ülkeler için tehlike
Rapora göre son zamanlarda orta sınıfça da benimsenmeye başlanan zenginlere has tüketim, ihtiyaçları karşılamanın çok ötesine geçti. Bu tür tüketim özellikle Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde çok. Enstitü Başkanı Christopher Flavin, "Tüketicilerin bu eğilimi doğal kaynakları tehdit ediyor. Dünyanın fakir ülkeleri için temel ihtiyaçlarını karşılamak daha da güçleşiyor" dedi.

Daha zengin ama...
ABD'de trafiğe çıkan özel araç sayısı, lisanslı sürücü sayısından fazla. Ayrıca yeni yapılan evler, 1975'e göre yüzde 38 oranında daha geniş. Buna karşılık ABD'lilerin sadece üçte biri kendini 'mutlu' olarak niteliyor. 1957'de, ülke şu andaki durumunun yarısı kadar bile zengin değilken de mutluluk oranı aynıydı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.01.2004
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.