Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Parayı veren hapisten kurtulacak

Parayı veren hapisten kurtulacak

Adalet Bakanlığı'nın hazırlayıp dün TBMM'ye sunduğu tasarıyla 42 kanundaki kamusal para cezaları ile para cezasına çevrilebilen hürriyeti bağlayıcı cezalar idari nitelikte para cezasına dönüştürüldü.

Dün Adalet Bakanlığı'nca TBMM'ye sunulan tasarıya göre, artık parayı veren hapisten kurtulacak. Para cezasını ödeyen kişi hakkında dava açılmayacak. İdari para cezaları o yerin en büyük mülki amiri vali-kaymakam tarafından verilecek. Para cezaları artırılarak, günümüzün ekonomik koşullarına uyduruldu ve caydırıcı olmaları hedeflendi. Sekiz madde ve bir geçici maddeden oluşan tasarıdaki, ilginç ama el yakan bazı idari para cezaları şöyle:

ÇOCUĞU OKULA YOLLAMAYANA: Çocuğunu geçerli bir sebep olmadan muhtarlıkça veya mülki amirce yapılan tebliğe rağmen okula göndermeyen veli veya vasiye okul idaresinin belirlediği her gün için on milyon lira idari para cezası ödeyecek.

ÇOCUK ÇALIŞTIRANA: İlköğretim çağındaki çocukları çalıştıranlara verilen, ''İki aya kadar hafif hapis cezası ve 250 lira hafif para cezası'' 174 milyon lira idari para cezasına dönüştürüldü. Okul idareleri ve mülki amirliklerce sorulacak sorulara cevap vermekten kaçınanlara verilen 1 ay hapis yerine 87 milyon lira para cezası verilecek.

İZİNSİZ YARDIM TOPLAYANA: ''Yardım Toplama Kanunu'' hükümlerine aykırı, ''İzinsiz yardım toplayanlara 3 aydan 6 aya kadar hafif hapis ve 2500 liradan 10 bin liraya kadar hafif para cezası'' yerine 610 milyon lira idari para cezası getirildi.

SAHTE SÜNNETÇİ VE EBEYE: Ruhsatsız-izinsiz sünnetçilik, diploma ve belgesi olmadığı halde ebelik yapanlara, bu sırada herhangi bir suç işlemedikleri takdirde 87 milyon lira idari para cezası verilebilecek.

UZMAN OLMAYIP LABORATUVAR AÇANA: Uzman olmayıp laboratuvar açan veya izinle açmıştıkları laboratuvarı uzman olmayanlara terk edenlere 750 milyon lira idari para cezası verilecek. Laboratuvar ise kapatılacak.

KADROSUZ GAZETECİ ÇALIŞTIRANA: Kadrosuz gazeteci çalıştıran işverene, her sözleşme için 600 milyon lira para cezası verilecek.

HAYVAN HASTALIĞINI BİLDİRMEYENE: Bulaşıcı hayvan hastalığını veya sebebi belirsiz hayvan ölümlerini ihbarla yükümlü olan ve geçerli bir özürü olmadan bildirmeyenlere 347 milyon lira ceza verilecek.

HAYVANI AŞILATMAYANA: Görevli memura hayvanını aşılatmayan 347 milyon ceza verilecek. Bu hastalığın şap, sığır vebası gibi bir hastalık olması halinde hayvan sahibine iki kat artılarak, ceza verilecek.
Yayın tarihi: 27.03.2003
423
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.