Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Parasını ödeyen roman kahramanı olabilecek

Parasını ödeyen roman kahramanı olabilecek

Aralarında Stephen King'in de yer aldığı 16 yazar yeni kitaplarındaki karakterlere hayranlarının ismini verecek.

Bir Stephen King romanında, zombi olarak adınızı ölümsüzleştirmek ya da John Grisham'ın bir gerilim romanında 'iyi çocuğa' isminizi vermek ister misiniz?

Stephen King ve John Grisham'ın da aralarında yer aldığı 16 yazar, kitaplarında yer alacak karakterlerin isimlerini satışa çıkardı. İnternetteki e-bay sitesinde yapılacak açık artırma sonucunda en çok parayı veren, özelliklerini beğendiği kahramana adını verecek. Açık artırmadan elde edilen gelir ise Kaliforniya merkezli bir düşünce özgürlüğü kulübüne gönderilecek.

Açık artırma Eylül'de
Kampanyaya destek veren yazarlar ve hangi karakterleri satışa çıkardıkları e-bay sitesinde ayrıntılı olarak açıklandı. Açık artırma ise 1-25 Eylül arasında yine e-bay sitesinde yapılacak. Stephen King ise 2006 veya 2007'de çıkacak 'Cell' adlı romanının karakterlerini satışa çıkaracağını açıkladı. Kitap, cep telefonu sinyalleriyle harekete geçen bir grup zombiyi konu alıyor.

'Tıpkı ucuz viski gibi...'
Hikâyeyi, "Tıpkı ucuz viski gibi, tadı berbat. Ama fazlasıyla tatmin edici" diye nitelendiren Stephen King, eğer sonunda karakterin ölmesini istiyorlarsa ismini verecek alıcının mutlaka bir olması gerektiğini belirtti! John Grisham'ın karakterini satın alanlarsa bir sonraki romanının pozitif karakterlerinden birine adını vermiş olacak. Proje ekibinden David Greene, yazarların hayranlarının projeye şimdiden büyük ilgi gösterdiğini, satışlarla 40-50 bin dolar arasında destek toplamayı beklediklerini söyledi.,

Proje ilginç ama ABD'de bir ilk değil. Daha önce dini fantezi kitapları yazan yazar Karen Kingsbury, benzeri bir kampanya açmış ve toplam 100 bin dolar bağış elde etmişti.
(Radikal)
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.