Magazin

Papa'nın derdi feminizm

Papa'nın derdi feminizm

Vatikan, Papa 2. Jean Paul'un onayıyla Katolik piskoposlara gönderdiği bildiride radikal feminizme karşı bayrak açtı.

'Kadınlarla erkeklerin kilise ve dünyada işbirliği üzerine' adlı 37 sayfalık bildiride, feminizmin aileyi, ailenin anne-babalı doğal yapısını, kadınla erkeğin birbirine bağlılığı anlamında evliliği sorgulayan ideolojilere esin kaynağı olduğu belirtildi.

Kadınlara yardım çağrısı
Kardinal Joseph Ratzinger'in imzasını taşıyan bildiriye göre, feminizm cinsiyeti fiziksel bir farklılığa indirgiyor ve eşcinsellikle heteroseksüelliğin birbirinin muadili olarak görülmesine yol açıyor. Bununla birlikte, hükümetlere modern hayatın sorumluluklarıyla baş edebilmeleri için kadınlara daha çok yardım edilmesi çağrısı da yapılıyor.

"Kadınların kafası karıştırılmasın"
Evde çalışan kadınların toplum tarafından küçük görülmemesi ve parasal olarak cezalandırılmaması gerektiği belirtiliyor. Ev dışında çalışan kadınların önüne de 'ya aile yaşamından vazgeçersin ya da aile-iş yaşamı arasında sürekli stres çekersin' zorunluluğunun çıkarılmaması isteniyor.

'Katolik Kilisesi duygusal açıdan cahil'
Kadın hakları savunucuları, bunun köktendincilik yolunda atılmış bir adım olmasından endişeli. Uluslararası Mülteciler Hareketi'nin kurucusu Erin Pizzey de, "Evet, kadınları mutlu eden ilişkiler yitti. Ama papazlarına evlenmeyi yasaklayan Katolik Kilisesi'nin böyle açıklamalar yapacak konumda olduğunu sanmıyoruz. Bu duygusal açıdan en cahil kurumun önce kendisine çekidüzen vermesi lazım" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.08.2004
288
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.