Magazin

Papa suikastı film oluyor

Papa suikastı film oluyor

Mehmet Ali Ağca'nın Papa'ya karşı düzenlediği suikast, Hollywood'da film haline getiriliyor. Ünlü yazar Tom Clancy'nin ''Red Rabbit'' (Kızıl Tavşan) kitabından yola çıkılarak yapılacak filmin başrolünü Ben Affleck oynayacak. Filmde Mehmet Ali Ağca'yı kimin oynayacağı henüz bilinmiyor.

İnternet sitelerinde yer alan bilgilere göre, Hollywood'un ünlü şirketlerinden Paramount Picture, Mehmet Ali Ağca tarafından gerçekleştirilen Papa II. Jean Paul'e suikast girişimini film yapıyor. Yazdığı birbirinden çarpıcı romanlarla Türkiye'de de yakından tanınan Tom Clancy'nin son romanı ''Kızıl Tavşan'' temel alınarak yazılan senaryo, Clancy romanlarının senaristi olarak bilinen Robert Rodat imzasını taşıyor. Kızıl Tavşan filmiyle birlikte bir oyuncu değişikliği de söz konusu. Tom Clancy'nin romanlarından uyarlanan ''Açık Tehlike'' ve ''Tehlikeli Oyunlar''da başrolü Harrison Ford oynamıştı. Ancak Clancy, Harrison Ford'dan hiç mi hiç memnun olmadığı gizlemiyordu.

CIA'nın yarıresmi görüşü
Özellikle Tehlikeli Oyunlar filminden sonra Harrison Ford'dan soğuduğunu açıkça ifade eden Tom Clancy, kendisine önerilen isimler arasından Ben Afffleck'i tercih ederek bu tartışmayı da bitirdi. Clancy, Harrison Ford'u ''yaşlı ve yeteneksiz'' bulduğunu sık sık dile getirmiş, kendi yazdığı karakteri daha genç ve dinamik birisinin canlandırması gerektiğini söylemişti. Filmde Mehmet Ali Ağca'yı kimin oynayacağı henüz netlik kazanmadı. Filmle birlikte, Papa suikastinin de tekrar gündeme gelmesi ve tartışılması bekleniyor. Çünkü Tom Clancy'nin CIA'nin yarı-resmi görüşünü yaygınlaştırmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Kızıl Tavşan'da ne anlatılıyor
Kızıl Tavşan, Soğuk Savaş yıllarına ait bir roman. ABD'de Ronald Reagan iktidardadır. Sovyetler'de ise hayli yaşlı olan Politbüro üyeleri birer birer çekilmektedir. Vatikan'da ise Sovyetler'i tehdit eden bir papa vardır. Papa, sadece Sovyet karşıtı olmakla kalmamakta, Moskova'ya giderek Rus halkını komünizme karşı uyarmaya hazırlanmaktadır. Bunun üzerine Politbüro, Papa'yı durdurma kararı alır. Ama ABD'yle yeni bir krize sebep olmamak için Papa'yı ortadan kaldırma işini KGB ajanlarına yaptırmak yerine, o zaman Sovyet nüfuzu altında bulunan Bulgarlar'a havale eder. Durumu CIA'ye bildiren ise istihbarat jargonuna göre, Batı'ya sığındığı için kendisine ''Kızıl Tavşan'' adı verilen bir KGB mensubudur.
Yayın tarihi: 31.03.2003
501
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.