Magazin

Pandaların özel hayatı kalmadı

Pandaların özel hayatı kalmadı

Çinli ve ABD'li araştırmacılar, pandaların cinsel yaşamını küresel yer belirleme sistemi (GPS) ve diğer elektronik cihazlarla izlemeye almayı planlıyor.

Çin haber ajansı Şinhua, araştırmacıların bu projeyle özellikle yılın büyük bölümünde nerede olduğunu belirlemenin güç olduğu Çin'in batısındaki dağlık Foping doğal koruma alanında yaşayan pandaları izlemeyi amaçladığını yazdı.

Çin Zooloji Bilimleri Enstitüsü'nde görevli Wei Fuwen, dev pandalara uzun süre ulaşılamadığını ve geleneksel izleme yöntemlerinin bu hayvanların ekolojik gizemlerini çözemediğini söyledi.

Amaç neslinin tükenmesini önlemek
Wei, pandaları gelişmiş teknolojiyle izlemenin ve onların cinsel yaşamlarını gözlemenin bu hayvanların neslinin tükenmesinin önüne geçmenin yollarını bulmaya yardımcı olabileceğini de açıkladı.

Çin Zooloji Bilimleri Enstitüsü'nün, ABD'nin California eyaletindeki San Diego kentinde bulunan ABD Zooloji Kurumu ile yürüteceği proje üç yıl sürecek ve 660 bin dolara mal olacak. Haberde, hayvanların nasıl izleneceğine dair teknik ayrıntı ise verilmedi.

Sayıları bin 700
Çin'de vahşi doğada bin 590, güneybatıdaki Siçuan bölgesindeki hayvanat bahçeleri ve üreme tesislerinde ise 120 panda bulunuyor.

Pandanın Çincesi ise 'Ayı Kedi' anlamına geliyor.
Yayın tarihi: 27.09.2005
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.