Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Pandalar tükenmemeye kararlı

Pandalar tükenmemeye kararlı

Çin´in kuzeyinde vahşi hayatta soyu tükenmeye başlayan 11 panda bulundu. Resmi Bilimadamları, geçen ay biri yavru altı pandayı ülkenin kuzeybatısında, Shaanxi eyaletindeki Foping doğal hayatı koruma alanında buldu.

Foping´deki pandalar, tek erkek pandayla çiftleşmek için birbirleriyle dövüştükleri sırada görüldü. Diğer beş pandaya da bir gün sonra Foping yakınlarında rastlandı. Bilimadamı Yu Changqing, yaygın şekilde soylarının tükendiği düşünülen ve Çince´si "çungmau" (ayıkedi) olan pandaların, vahşi hayatta normal olarak ürediklerini söyledi.

Ağaçlar ve avcılar yüzünden
Yu, yarısından fazlası Çin´in güneybatısında dağlık ve sisli alanlarda yaşayan yaklaşık 1500 panda olduğunu bildirdi. Panda soyunun tükenmesine yol açan en büyük neden, bambu ağaçlarının kesilmesi olarak görülüyor. Bambu ağacı kesiminin 1998´de yasaklandığı Çin´de, panda avlayanlar, 10 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılıyor.
(AA)
305
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.