Magazin

Pamuk Nobel konuşmasını babasına ithaf etti

Pamuk Nobel konuşmasını babasına ithaf etti

Nobel Edebiyat Ödülü kazanan yazar Orhan Pamuk, İsveç Kraliyet Akademisi'nde Nobel ödülüyle ilgili konuşma yaptı. Pamuk, 'Babamın Bavulu' başlıklı konuşmasını, babasına ilhaf etti.

Orhan Pamuk, konferansında başta babası ve ailesiyle ilişkilerini, gençliğini, edebiyat ve romana bakışını, bir hikaye diliyle izleyicilere anlattı.

Konuşmasında, doğu-batı ilişkilerine değinen Pamuk, "Benim için yazarlığın sırrı, nereden geleceği hiç belli olmayan ilhamda değil, inat ve sabırdadır. Türkçe'deki o güzel deyiş iğneyle kuyu kazmak, bana sanki yazarlar için söylenmiş gibi gelir" ifadesini kullandı.

Pamuk, "Benim için yazar olmak, insanın içinde gizli ikinci kişiyi, o kişiyi yapan alemi sabırla yıllarca uğraşarak keşfetmesidir" dedi.

Konferansın sonunda, babasının 2002 yılı Aralık ayında öldüğünü hatırlatan Pamuk, "Bugün babam aramızda olsun çok isterdim" diye konuştu.

Orhan Pamuk'un konuşması, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.
Yayın tarihi: 07.12.2006
334
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.