Magazin

Pamuk en etkili 100 kişi içinde

Pamuk en etkili 100 kişi içinde

2004 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da girdiği listede Pamuk'un dışında bir Türk yer almadı.

'Dünyanın en etkili 100 kişisi'ni seçen Time dergisi, listede bu yıl ünlü yazar Orhan Pamuk'a da yer verdi.

Pamuk'u 'Acı gerçeğin anlatıcısı' başlığıyla tanıtan Time, yazarın 'Ermeni soykırımı' hakkında söylediklerinin ardından büyük tepki çektiğini ve bu nedenle ülkeden bir süre ayrılmak zorunda kaldığını yazdı. Pamuk'un Türkiye'ye döndüğünde 'Türklüğe hakaret' suçlamasıyla yargılandığını hatırlatan dergi, bu davanın Türkiye'nin AB sürecinin de etkisiyle düşürüldüğünü belirtti.

Kelimeleri daha etkili
Orhan Pamuk'un geçmişte de Türkiye'de çok ünlü bir yazar olduğunu ifade eden Time, "Sonuç olarak Orhan Pamuk'un adı artık daha çok biliniyor ve kelimeleri de artık daha etkili" yorumunu yaptı.

2004 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da girdiği listede Pamuk'un dışında bir Türk yer almadı. Listeye giren diğer isimlerden bazıları şunlar: ABD Başkanı George W. Bush, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, U2'nun solisti Bono, aktör George Clooney, aktris Angelina Jolie ve model Tyra Banks.
Yayın tarihi: 01.05.2006
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.