Magazin

Pamuğun gölgesi eğitime düştü

Pamuğun gölgesi eğitime düştü

Türkiye'den eğitim manzaraları: Şanlıurfa'da yüzlerce çocuk kilosu 100 bin liradan pamuk topladıkları için okula gidemiyor. Yine Şanlıurfa'da okulu olmayan bir mezrada çocuklara köy çobanı eğitim veriyor.

UNICEF'in 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası çerçevesinde kızların okula gönderilmesi için yoğun çabalar sürerken, kırsal kesimde aileleri ile tarlada ırgatlık yapan kız öğrenciler, bu şanstan mahrum kaldı.

Okulların açıldığı dönemin pamuk mevsimine rastlaması nedeniyle çoğu kız, Şanlıurfa'da yüzlerce eğitim çağındaki çocuk, aileleri ile birlikte tarlalarda çalışıyor, yeni öğretim yılının ilk aylarında derslere giremiyor. Şanlıurfa merkeze bağlı Sultantepe Köyü de onlarca çocuğun tarlada pamuk topladığı köylerden biri.

Çevre köylerden aileleri ile ırgatlık için Sultantepe Köyü'ne gelen çocuklar, her gün kavurucu güneş altında bir ay boyunca kilosu 100 bin liradan pamuk topluyor. Perihan Tekeş, pamuk ırgatlığı yaptığı için okula gönderilmeyen çocuklardan biri. Perihan beşinci sınıfa kadar okula devam ettikten sonra ailesinin kendisini okuldan almasından yakınıyor. Perihan, kendisinin de ırgatlık yapmak yerine, tüm akranları gibi okula gitmek istediğini söyledi.

Bir ay daha tarlada
İlköğretim okulu beşinci sınıfa giden kız kardeşi Meryem Tekeş ise, okulların açılmasına rağmen tarlada çalıştığı için ilk bir ay okuldan uzak kalacağını belirterek, "Pamuk toplamak zor bir iş. Tarla yerine okulda olmayı çok isterdim" dedi. Tarlada çocuklarıyla birlikte ırgatlık yapan baba İzzettin Dağ da, 11 çocuğundan dördünün okula gittiğini anlattı ve şöyle devam etti:

Pamuk mevsiminde onları okula gönderemiyorum. Çünkü bütün bir yıl bu mevsimde ancak çalışarak para kazanabiliyoruz. Başka çarem yok. Gecikmeli de olsa onları gönderiyoruz.

Onların zili hasattan sonra
Şanlıurfa'da merkeze bağlı Koruklu Köyü'nde oturan 12 yaşlarındaki Fatma Demirkan ve İbrahim Türk de, ailelerinin maddi durumu iyi olmadığı gerekçesiyle arkadaşlarıyla birlikte derslere girmek yerine tarlalarda pamuk topluyor.

Topladıkları pamuğa göre günde ortalama 4 milyon lira kazanan çocuklardan 6. sınıf öğrencisi Demirkan, "Okulların açılmasıyla çantaları alıp okula giden arkadaşlarımı görünce üzülüyorum. Ben de gitmeliyim ama hasadın bitmesini bekliyorum" dedi.

Annesiyle birlikte günde sekiz saat pamuk toplayan Türk de durumunu şöyle anlattı: Ekonomik durumumuz iyi değil, ailelerimize tarla işlerinde yardım etmemiz gerekiyor. Kazandığımız para ile okul ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz. Pamuk toplama nedeniyle her yıl okula bir ay geç başlıyorum. Derslerimiz aksıyor ama telafi ediyorum.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.09.2003
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.