Magazin

Paganini'nin kemanı tekrar sahnede

Paganini'nin kemanı tekrar sahnede

İtalyan besteci Niccolo Paganini'nin bir zamanlar inlettiği keman, yoğun koruma önlemleri altında, sıradışı bir konser için New York'a götürüldü.

Milyonlarca dolar değerindeki nadir kemana, sanki devlet başkanıymış gibi muamele ediliyor. 1743 yılında keman yapımcısı Giuseppe Bartolomeo Guarneri tarafından Cremona kentinde imal edilen "Il Cannone" adlı keman, Pazartesi akşamı Lincoln merkezindeki konserde, caz sanatçısı Regina Carter'in elinde titreyecek. Paganini, 1840´da ölmeden önce, kemanını Cenova kentine bağışlamıştı. Keman, o tarihten bu yana nadiren bu kentten ayrıldı, ayrılışları da silahlı muhafızların eşliğinde oldu.

New York seferinde de aynı şey cereyan etti. Kemana, muhafızların yanı sıra bir keman uzmanı ve korunmasıyla ilgili komiteden bir yetkili eşlik ediyor. Keman, Pazartesi konserinden sonra Cenova'ya götürülmek üzere silahlı muhafızlar eşliğinde derhal Kennedy Havaalanı'na nakledilecek.
Yayın tarihi: 30.10.2003
566
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.