Magazin

Pablo Picasso tamam, sıra Auguste Rodin'de

Pablo Picasso tamam, sıra Auguste Rodin'de

Pazar günü sona eren 'Picasso İstanbul'da' sergisinin ardından dün basının karşısına çıkan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, sergi bittiği için hüzünlü.

Sabancı Müzesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Güler Sabancı, "Açılıştaki heyecanın yerini hüzün aldı, Picasso sergisiyle Türkiye'deki müzecilik standartlarını değiştirdik" dedi. Sabancı, alınan güvenlik önlemlerinden müzenin teknik olanaklarına kadar her türlü detayı düşünerek Avrupa standartlarında bir sergi yaptıklarını ve çıtalarını daha da yükselteceklerinin altını çizdi.

Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer ise "Sergiyi Picasso'yu ve sanat serüvenini kitlelere tüm yönleriyle tanıtma fırsatı yaratacak bir süreç şeklinde tasarladık. Bu doğrultuda ücretsiz konferanslar, çocuk atölyeleri, galeri sohbetleriyle toplumun değişik katmanlarına ulaştık" dedi.

'Picasso İstanbul'da' sergisini açık kaldığı 103 günde Türkiye'nin dört bir yanından 253 bin 999 kişi gezdi. Sergi yerli/yabancı gazete ve dergilerde 1100 kez, televizyonlarında ise 500 programda yer aldı. Sergiye en çok 19-24 yaş arası gençler ilgi gösterdi.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi yakında İslam ve Hıristiyan elyazmalarının yer aldığı bir sergiye ev sahipliği yapacak. Müzenin Picasso'dan sonraki büyük sergisi ise haziranda açılması beklenen Auguste Rodin olacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.03.2006
386
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.