Magazin

Özpetek'in 40 yıllık starı

Özpetek'in 40 yıllık starı

İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, altıncı filmi "Saturno Contro"nun çekimlerine, 28 Ağustos'ta Roma'da başlayacak.

Isabella'nın fotoları sağda

İtalyan oyuncuların yanı sıra Serra Yılmaz'ın da rol alacağı film, 40 yaşlarına gelen çiftlerin yol ayrımında yaşadıkları kararsızlığı ele alacak.

Ferzan Özpetek, "Hamam", "Harem Suare", "Cahil Periler", "Arka Pencere" ve "Kutsal Yürek"ten sonra, senaryosunu Gianni Romolo ile birlikte yazdığı "Saturno Contro" için çalışmalarını sürdürüyor.

İtalya'nın önde gelen sinema oyuncuları; Margerita Buy, Isabella Ferrari, Milena Vukotiç, Lunetta Savino, Pierfrancesco Favino, Stefano Accorsi, Giorgio Faletti ve Ambra Angiolini'yi bir araya getirmeyi başaran Özpetek, ilk filmlerinde rol alan Serra Yılmaz'ı da kadrosuna dahil etti.

Filmin, 40 yaşlarına gelen çiftlerin yol ayrımında yaşadıkları kararsızlığı ve birbirlerinden ayrılma korkusunu anlatacağını söyleyen Özpetek, "40 yaşları insanların tam olgunluk sürecine girdiği dönemdir. Ancak bazı takıntılar, çekinceler, kararsızlıklar da bu dönemde başlar. Bir tür hayatın kesiştiği, aynı zamanda da yol ayrımının başladığı dönemdir. Satürn gezegeni olgunluğu simgesi olduğu kadar geriye bakıp geçmişle hesaplaşma ve geleceğin hedeflenmesi açısından astrolojide önemliliğiyle bilinir. Bu yüzden filmin İngilizce adı Saturn Returns oldu..." dedi.

Türkçe adının çekimlerden sonra belirleneceği filmin tamamı Roma'da çekilecek. AB'ye bağlı Euroimages ve İtalyan Kültür Bakanlığı filme maddi destekte bulundu.

Sinemanın gözde isimlerini bir araya getirmeyi başaran Özpetek, 22 Temmuz'da Perugia Üniversitesi'nde sosyal iletişim ve tanıtıma katkılarından dolayı fahri doktora unvanıyla onurlandırılacak.
(Hürriyet/Kelebek)
Yayın tarihi: 11.07.2006
233
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.