Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Özgür Willy' öldürülsün mü, öldürülmesin mi?

'Özgür Willy' öldürülsün mü, öldürülmesin mi?

Balina avının yasal olduğu iki ülkeden biri olan Norveç`te, "Özgür Balina Willy" filminin yıldızı katil balina Keiko`nun, sığındığı Norveç koylarında kışın hayatta kalamayacağı gerekçesiyle öldürülmesi önerisi tartışmalara yol açtı.

Balinanın Norveç`teki kış koşullarına uyum sağlayarak hayatta kalmak için fazla şansı bulunmadığını söyleyen balina uzmanı Nils Oeien, Keiko`nun öldürülmesinin daha iyi olacağını söyledi.

Bu öneri, Japonya ile birlikte balina avcılığına izin verilen iki ülkeden biri olan Norveç`te yeni bir tartışma konusu oldu. Balinanın yeniden iklim koşullarına alıştırılması için çalışan ekibin başkanı Colin Baird, Norveç ajansı NTB`ye yaptığı açıklamada, Keiko`nun öldürülmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

Japonca`da ismi "Şanslı" anlamına gelen Keiko, 4 yıl süren ve 20 milyon dolara mal olan "iklime yeniden alıştırma" çalışmalarının ardından geçen yaz İzlanda`da serbest bırakılmış ve Norveç`in batısındaki Skaalvik koyuna gelmişti. Serbest bırakılmadan önce bedenine yerleştirilen veriler sayesinde yeri tespit edilen 25 yaşındaki Keiko, iki gündür bölgede yüzenlerle "şakalaşıyor".
(aa)
Yayın tarihi: 03.09.2002
524
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.