Magazin

Özel hastanede ilk organ nakli

Özel hastanede ilk organ nakli

İstanbul'da ilk defa bir özel hastanede organ nakli ameliyatı yapıldı. Ege Üniversitesi'nde 360 hastaya karaciğer nakli yapan Prof. Dr. Yaman Tokat, ekibiyle birlikte özel Florence Nightingale Hastanesi'nde üç nakil gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın izin vermesinin ardından Florence Nightingale Hastanesi'nde gerçekleşen operasyonlarla 3 hastaya karaciğer nakledildi. Ameliyatlar, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde şimdiye kadar 360 hastaya karaciğer nakli yapan Prof. Dr. Yaman Tokat ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

3 HASTA ŞİFA BULDU
Tokat, dün düzenlediği basın toplantısında geçen cuma, cumartesi ve pazar günleri üst üste 3 başarılı karaciğer nakli gerçekleştirdiklerini belirterek, 3 hastanın da sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Hastalardan birinin Emekli Sandığı'na bağlı, birinin yeşil kartlı, birinin de özel sigortalı olduğunu anlatan Prof. Tokat, Serpil Mert adlı hastaya oğlundan karaciğer nakli yapıldığını belirtti.

Ameliyatların bundan sonra hızlı bir şekilde süreceğini söyleyen Prof. Dr. Tokat, 'Bu hastanede yapılan 3 ameliyat, özel sektörde yapılan ilk kadavradan nakil ameliyatlarıdır' diye konuştu. Prof. Dr. Yıldıray Yüzer ve Dr. Barış Ekin ise, Türkiye'de 13 merkezde organ nakli ameliyatları yapıldığını belirterek, 'Dünyada canlıdan yapılan nakillerde şampiyonlar ligine yakınız' diye konuştu. Florence Nightingale Hastanesi'nde yapılan 3 ayrı ameliyatta, Serpil Mert (65), Mustafa Akıncı (40) ve Yusuf Acar (35) karaciğer nakliyle hayata döndü.

Tülay, ölürken can verdi
Kumburgaz'da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Tülay Ezgi Selen'in karaciğeri ailesinin kararıyla 5 çocuk babası Yusuf Acar'a takıldı. Genç kızın dayısı Gökay Erol, Ezgi'nin genç yaşta ölümünün büyük acısını yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: 'Ezgi annesini henüz 3 günlükken kaybetti, annesini hiç tanımadı, onu annem büyüttü. Anneannesine anne dediğim için bozulurdu. Ben de anneme Seboş derdim. Seboş ve Ezgi birbirlerini çok sevdikleri için birlikte öldüler.'
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 22.07.2004
313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.