Magazin

Oyuncaklardan kimyasal madde çıktı

Oyuncaklardan kimyasal madde çıktı

Avrupa Birliği (AB) üyesi 10 ülkede üretilen 80 değişik oyuncak üzerinde yapılan araştırmada, çocuklara zararlı kimyasal maddelere rastlandı.

İsveç'in en büyük ve tanınmış mağazalarından seçilerek Danimarka'daki incelemeye gönderilen oyuncaklar arasında, çocukların ileriki yaşlarında üreme sistemini etkileyecek kimyasal maddelerle cilde ve göze zarar veren maddelere rastlandı.

3 yaş altı daha tehlikeli
İsveç'te yapılan açıklamada, bu maddelerin özellikle 3 yaşın altındaki çocuklarda çok daha tehlikeli olduğu kaydedildi. İncelemeye gönderilen oyuncaklar arasında boya kalemleriyle oyuncak kahve makinesi ve makyaj malzemelerinin bulunduğu ifade edildi.

CE belgesi yeterli değil
Araştırma sonuçlarını değerlendiren İsveç Tüketiciler Dairesi Genel Sekreteri Jan Bertoft, "çocuklarımız deneme tahtası değil. İsveç'ten seçilen oyuncaklar ülkenin en büyük mağazalarından alındı. Bu oyuncakların üzerinde "CE" belgesi de var. Bu araştırmaya göre, CE belgesi oyuncağın her açıdan emniyetli olduğu anlamına gelmiyor" dedi.

Çocuklar için üretilen oyuncaklardaki emniyet kurallarının 1988 yılından bu yana AB kurallarına göre düzenleniyor, ancak kimyasal madde kullanımı konusunda bir düzenleme bulunmadığı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 12.11.2004
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.