Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Oyuncaklara standart geliyor

Oyuncaklara standart geliyor

Sağlık Bakanlığı, çocuklara ve çevreye zarar vermeyen güvenlik ve sağlığını tehlikeye sokmayan oyuncakların piyasaya sunulmasına izin verirken, bu oyuncaklar standartlara uygun olduğunu belirten "CE" işareti ile arz edilecek.

Sağlık Bakanlığı'nın "Oyuncaklar Hakkında Yönetmelik"te yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Çocukların normal davranışları da dikkate alınarak imal edilen ve amacına uygun veya öngörüldüğü şekilde kullanıldığında, çocukların ve çevrenin güvenlik ve sağlığını tehlikeye atmayan oyuncaklar piyasaya arz edilebilecek. Bakanlık, gerektiğinde oyuncaklar ve standartlar konusunda Danışma Komisyonu oluşturacak.

Oyuncakların standartlara uygun olduğunu belirten "CE" işaretinin oyuncağa usulsüz şekilde iliştirildiği Bakanlık tarafından belirlenmesi halinde üretici, oyuncağı mevzuat hükümlerine uygun hale getirmek ve Bakanlıkça belirlenen şartlar çerçevesinde usulsüz kullanıma son vermekle yükümlü olacak.
356
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.