Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Oyun, yaratıcılığı geliştiriyor

Oyun, yaratıcılığı geliştiriyor

Çocukların en iyi anlaşma aracının oyunun yaratıcılığı geliştirirken, anne ve babanın çocuğa tutumunu da yansıttığı belirtildi. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Dr. Müşerref Gök, çocuklar için ciddi uğraş olan oyun sayesinde yaratıcılığın da başladığını anlattı.

Gök, başlangıçta anlaşamayan çocukların oyunla birlikte çekişme, mızıkçılık ve küsme gibi davranışları unuttuğunu kaydederek, şöyle dedi: "Arkadaş ilişkilerinde, duyguları dışa vurmada ve yaratıcığı geliştirmede oyunun önemli rolü vardır. Oyuna kendinden bir şeyler katması çocuğun yaratıcılığını geliştirir.

Çocuklar birbirlerinin adını bile öğrenmeden oyuna dalar. Oyun onların ortak dilidir. Ancak birlikte oynayabilmek için oyuncakların paylaşılması gerekir. Oyunun çekiciliği 3 yaşından itibaren çocuğu işbirliğine iter. Oyun, toplumsal varlık olarak gelişimin en doğal ortamıdır. Oyunun tadı bencilliği kenara bırakır. Oyunla bu arkadaşlık ilişkisi giderek toplu oyunlarda işbirliğine gider."

Oyunun ailenin çocuğa verdiği eğitimin göstergesi olduğunu kaydeden Dr. Müşerref Gök, evde her istediği yapılan çocuğun, oyunlarda da her isteğinin yapılmasını isteyebileceğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Bu durumdaki çocuk arkadaşlarının arasına girmekte zorluk çeker. Bencil davranışlar gösterir. Paylaşmayı bilmez. Küser ve mızıkçılık eder. Zor durumda büyüklere sığınır. Sürekli oyun dışında kalan çocukta ciddi uyumsuzluk vardır. Bu yüzden anne-babanın tutumu oyunda çocuğa yansır. Oyunda problem yaşayan çocuğun ailesinde de sorun vardır."
(DHA)
Yayın tarihi: 06.12.2002
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.