Magazin

Oyun oyna güvenin artsın

Oyun oyna güvenin artsın

Kanadalı bilim adamları, oyuncuların kendilerine güvenlerini geliştirecek bilgisayar oyunları tasarladı.

McGill Üniversitesi'nde görevli üç araştırmacı, her biri olaylara olumlu yönden bakmayı öğreten üç oyun geliştirdi. Özgüven eksikliğinin çoğunlukla benimsenmeme ve reddedilme korkusundan kaynaklandığını, buna da kişilerin olayları olumsuz tarafından görme alışkanlıklarının neden olduğunu belirten uzmanlar bu oyunları oynayan kişilerin kendilerine güvenlerinin yerine geldiğini söyledi.

İlk sonuçlar olumlu
'EyeSpy' adı verilen ilk oyunda kişilerden somurtan suratlar arasında gülen yüzü bulmaları isteniyor. İkinci oyun olan 'Wham!'de kişilerin isimleri ve doğum tarihleri bilgisayara yükleniyor ve oyun sırasında gülen bir yüzle birlikte ekranda beliriyor. 'Grow Your Chi' ise önceki iki oyunun karışımı. Oyunlar 139 kişi üzerinde denendi ve ilk etapta olumlu sonuçlar alındığı belirtildi. Ancak uzmanlar, oyunların başarısını tam anlamıyla kanıtlayabilmek için daha uzun ve ayrıntılı araştırmalara gerek olduğunu vurguladı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 08.05.2004
551
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.